VV zahájily právní kroky proti Peake. Chtějí odškodnění za přeběhlictví

Praha – Věci veřejné budou zřejmě požadovat po své bývalé člence a nynější šéfce strany LIDEM Karolíně Peake finanční odškodnění za to, že opustila jejich stranu. V pořadu Hyde Park to prozradil nově zvolený předseda VV Vít Bárta. Právníci bývalé koaliční strany už podle něj zahájili příslušné právní kroky. Závazek zaplatit několikamilionovou pokutu v případě tzv. přeběhlictví byl součástí etického kodexu strany, kterou po volbách v roce 2010 museli podepsat všichni poslanci Věcí veřejných.

„Jedna z věcí, které nyní nově zvolená výkonná rada VV projednává, je to, že jsme už několik týdnů uskutečňovali jisté právní kroky, které v tomto směru povedou k důslednému naplňování možností, které strana VV má,“ opověděl Vít Bárta na dotaz, zda bude jeho strana po svých bývalých členech požadovat plnění vyplývající z dodatku „etického kodexu“ Věcí veřejných.

Součástí etického kodexu, který před vstupem do Poslanecké sněmovny museli podepsat všichni poslanci za VV, je i pasáž zakazující svým členům v průběhu funkce měnit politickou stranu. Dokument dále zavazoval poslance pod hrozbou pokuty až sedm milionů korun hlasovat v souladu s rozhodnutím poslaneckého klubu. Podle Bárty tuto pasáž etického kodexu spolu s Lenkou Andrýsovou údajně vymyslela a sepsala právě Karolína Peake.

Proti dodatku v minulosti protestoval tehdejší člen poslaneckého klubu VV Stanislav Huml (nezařazený), který je nyní členem poslaneckého klubu sociální demokracie. Kvůli neshodě v otázce činnosti odbojové skupiny bratrů Mašínů středočeský poslanec smlouvu vypověděl. I poté ale Huml v poslaneckém klubu VV zůstal a nemusel ani platit pokutu za porušení kodexu. Tehdejší šéf strany Radek John to nepovažoval za důležité. „Když je 118 hlasů, nejde o drama. Nebojujeme o každý jeden hlas,“ uvedl John.

Už v době Humlovy rebelie ovšem někteří odborníci tvrdili, že dodatek poslušnosti je právně nevymahatelný. „Ve chvíli, kdy ústava poslanci, senátorovi nebo zastupiteli přiřkne určitou ochranu, potom může být stejně málo ovlivnitelný stranou nebo názory voličů,“ sdělil serveru iDNES ústavní právník Jan Kysela.

Více podrobností na tiskovce

Právní zástupci strany se možností vymáhat peníze po Karolíně Peake zabývají delší dobu, zda už VV podaly na svou bývalou místopředsedkyni trestní oznámení, Bárta nechtěl komentovat. „Právníci Věcí veřejných podnikli všechny legální kroky, které můžeme učinit k důslednému vymáhání,“ uvedl pouze muž, jehož strana na víkendovém sjezdu zvolila novým předsedou. „Jejich práci budeme hodnotit s konkrétními návrhy postupu v této věci na nejbližší výkonné radě VV,“ dodal Bárta.

Video Hyde Park: VV zahájily právní kroky proti Peake
video

Hyde Park: VV zahájily právní kroky proti Peake

Více podrobností v pořadu Bárta odmítl vyzradit, dokud mu to výkonná rada, ve které kromě něj zasedá i bývalý šéf strany Radek John a Bártova manželka Kateřina Klasnová, neschválí. Dosvědčil však, že právní kroky se týkají především nynější vicepremiérky Peake. „Na brzké tiskové konferenci představíme další postup v této věci,“ dodal bez bližšího upřenění termínu tohoto brífinku.

Vzdejte se mandátu, vyzývaly VV Peake

Karolína Peake opustila Věci veřejné v květnu minulého roku, aby zachránila rozpadající se vládní koalici. S sebou tehdy přetáhla dalších sedm poslanců, společně založili stranu LIDEM. Peake a další přeběhlíci se zavázali podporovat pokračování kabinetu spolu s ODS a TOP 09.

Bývalí poslanci VV ochotní vytvořit nový klub
Zdroj: ČT24

Věci veřejné už v této době svou bývalou místopředsedkyni vyzývaly, aby se kvůli odchodu ze strany vzdala svého poslaneckého mandátu. Předsednictvo VV se při tomto požadavku opíralo právě o stranický kodex poslušnosti. „Musí si jasně uvědomovat, že svým současným počínáním prokazatelně porušily etický kodex, který samy formulovaly a sepsaly,“ prohlásil na adresu Peake a Andrýsové tehdejší předseda VV Radek John.