Policie má unikátní přístroj, metanol a pervitin odhalí i přes obal

Praha - Ostravští policisté mají jako první v Česku unikátní přístroj na měření metylalkoholu. Takzvaný Ramanův spektrometr je mobilní a odhalí metanol i přes obal, testovaná láhev se tak nemusí otevírat. Nová metoda výrazně zkrátí i dobu testování, protože se vzorky nemusí posílat do laboratoří. Kromě alkoholu umí přístroj odhalit také pervitin. Metodu vyvinula Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT).

Při rozkrývání alkoholové mafie a hledání závadných výrobků provedli moravskoslezští experti v kriminalistických laboratořích více než 7 500 rozborů zajištěných vzorků. Testování jim zabralo 46 dnů. „S pomocí nového přístroje bychom vše zvládli už za 30 dnů. Navíc je tato technologie mnohem spolehlivější a nevyžaduje další kontrolní rozbory,“ uvedl ředitel krajské policejní správy Tomáš Tuhý.

Ramanova spektroskopie funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku a je známá už delší čas. Tým vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslavy Novotné začal metodu rozvíjet po začátku kauzy s pančovaným alkoholem, kdy univerzita nabídla veřejnosti testování domácího alkoholu zdarma a pro velký zájem nestíhali chemici ověřovat donesené vzorky certifikovanou metodou na plynovém chromatografu.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze umí zjistit přítomnost škodlivého metanolu v lihovinách pomocí plynového chromatografu s plamenovým ionizačním detektorem.
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zatímco certifikované testování stojí kolem 300 až 400 korun i více, prověření jednoho vzorku novou metodou vyjde prý nejvýše na desetikoruny. Přístroj vypadá například jako stolní kopírka. „My vezmeme laserové záření a tím ozáříme vzorek. Záření se částečně ve vzorku odrazí zpátky a my analyzujeme odražený svazek záření,“ popsala zjednodušeně fungování metody Novotná. Chemické složení vzorku se poté ve formě grafu ukáže na obrazovce počítače.