Poslanci zvedli ruku po vyslání českých vojáků do Mali

Praha – Poslanecká sněmovna vyslyšela apel Francie, která velí vojenskému zásahu sil EU v africkém Mali, a zvedla ruku pro účast českých vojáků na vojenské akci. Protože jde o vyslání do cizí země, musí misi ještě posvětit Senát. Sněmovna naopak nezvolila nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Žádný z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů. K podpisu prezidenta ale míří předloha, jež ruší povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Sněmovna by dnes měla hlasovat ještě o vládním návrhu na regulaci anonymních akcií. Návrh má podporu vedení ODS i opoziční ČSSD. Naopak pozměňovací návrh poslance ODS Pavla Suchánka má prý mezi občanskými demokraty jen menšinovou podporu.

K plnému nasazení evropské mise, kterou povede francouzský generál François Lecointre, by mělo dojít zřejmě v dubnu. Vojáci by se měli podílet na spolupráci s velením malijské armády a na urychlené reorganizaci tamních jednotek. Čeští vojáci mají první půlrok v Mali hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. 

Operace Čechům začne 1. dubna. V druhé polovině roku se zapojí do výcviku malijských ozbrojených sil. O nasazení až šesti tisíc vojáků do Mali by měla do tří týdnů rozhodnout i Rada bezpečnosti OSN. Sněm patnácti zemí zvažuje, že tam nepošle vlastní jednotky. Raději podpoří africké vojáky, kteří v Mali už operují. „Budeme se zúčastňovat pouze výcvikových záležitostí v prostorách kasáren malijské armády. Bojů se zúčastňovat nebudeme. To je v rámci jiné operace, kterou vede Francie,“ řekl ve Studiu ČT24 po jednání ministrů obrany EU náměstek Vlastimil Picek.

Malijský voják
Malijský voják

NKÚ je bez prezidenta už od loňského února

Poslanci se ale neshodli na prezidentovi NKÚ. Novou hlavu úřadu tak musí volit znova, zřejmě na březnové schůzi. Mezi kandidáty byl současný viceprezident úřadu Miloslav Kala, kterého nominovala ČSSD. V tajné volbě získal 52 hlasů, druhá byla se 45 hlasy kandidátka ODS Zdeňka Horníková. Kala dnes po setkání s budoucím prezidentem republiky uvedl, že Miloš Zeman podporuje jeho jmenování do čela úřadu. 

TOP 09 navrhla někdejší náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou. Komunisté navrhli svého poslance a bývalého předsedu kontrolního výboru Vladimíra Koníčka a VV svého poslance Josefa Novotného. Trezziová získala 36 hlasů, Koníček 18 a Novotný osm hlasů.

Další návrhy:

  • Poslanci odsouhlasili novelu, jež má zlepšit postavení lidí, kteří v Česku získali azyl. Naopak zrušení pobytu bude možné mimo jiné pro drogové delikty (předloha míří do Senátu).
  • Zákonodárci potvrdili i senátní veto zákona rozšiřujícího pravomoci NKÚ. Nezbylo jim nic jiného poté, co Senát v lednu zamítl nutnou ústavní novelu. Předlohy jsou ale opět ve hře, znovu je podali poslanci opozičních Věcí veřejných. Totéž ohlásila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
  • Sněmovna také odmítla zmírnit podmínky pro přeměnu občanských sdružení na obecně prospěšné společnosti. Vedlo by to prý k soudním sporům.
  • Sněmovna opakovaně schválila nový zákon upravující podmínky poskytování služeb spojených s bydlením. Poslanci zákon schválili i s pozměňovacím návrhem, který do něj vložil Senát a který snižuje sankce za pozdní platby (zákon dostane k podpisu prezident).
  • Na návrh Senátu dolní komora zpřesnila pravidla pro povolování velkých průmyslových provozů, které znečišťují životní prostředí. Novelu o integrované prevenci znečištění vláda předložila kvůli evropské směrnici.
  • Poslanci rovněž trvají na zavedení povinných elektronických receptů na léky od roku 2015.