Pražský magistrát přidělil zakázky za miliony bez tendru

Praha – Magistrát hlavního města Prahy svěřil kanceláři známého advokáta Karla Muzikáře zakázky za víc než třicet milionů korun bez výběrového řízení. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) postup hájí, radní pro transparentní veřejnou správu Lukáš Manhart (TOP 09) ale tvrdí, že město postupovalo v rozporu s běžnými pravidly.

Město uzavřelo s Muzikářovou kanceláří od prosince čtyři smlouvy. Za dvacet milionů korun bez DPH bude advokát magistrátu pomáhat s emisí dluhopisů. Vedení Prahy zvolilo metodu tendru bez otevřené soutěže kvůli údajné časové nouzi.

Renomovaná kancelář, která má za sebou řadu vyhraných sporů, získala bez výběrového řízení i zakázku v hodnotě šest milionů korun. Právníci mají posoudit, jestli má město vyplácet peníze za doplňkové práce společnosti Metrostav. Ta si naúčtovala nečekané položky za stavbu tunelu Blanka. „Pokud bychom zvolili klasický způsob zadání veřejné zakázky, opozdily by se naše platby o dva až pět měsíců, což by ohrozilo termín uvedení tunelového komplexu do provozu,“ tvrdí Svoboda. „Zadavatel si musí posoudit, jestli může časovou tíseň využít, či ne. Není to úplně běžné, že se to dělá každý den, na druhou stranu to není věc, která by se právě v těchto situacích nepoužívala,“ řekl k tomu Muzikář.

Podle radního Lukáše Manharta o záměru nevěděli členové rady. A to i přesto, že běžně podobné projekty předem schvalují. „Jsem velmi překvapen, je to pro mě důvod se touto záležitostí zabývat,“ uvedl Manhart. Svoboda ale zastává názor, že Muzikářova kancelář je jednou z nejlepších v zemi. „Nikdo rozhodně současné vedení nemůže podezírat z toho, že by výběr kanceláře byl uskutečněn na základě osobních vazeb,“ uvedl Svoboda.

Praha ročně za právníky utratí kolem 150 milionů korun. Magistrát připouští, že se bez externích spolupracovníků neobejde ani v budoucnosti. Chce se ale vyhnout útratám za jednoduché právní rady, jako třeba vymáhání nájmů. Proto připravuje obří tendr za celkem 600 milionů korun na dobu čtyř let. Zároveň doufá, že konečná cena bude nižší. Skupinu vítězů chce vybrat do června.