Nedostatek slunce způsobuje zimní depresi. Jak se bránit?

Praha - Zpočátku nenápadné projevy jako podrážděnost, nižší výkonnost nebo nepohoda se mohou rozvinout v patologickou smutnou náladu. Člověk přestává být schopen dělat běžné denní aktivity a nic ho nebaví. Může za to sezonní afektivní porucha neboli zimní deprese. Je typická zejména pro severské státy, ale objevuje se i u nás. Přímého slunečního svitu bylo totiž od začátku letošního roku v Česku extrémně málo. V lednu se slunce ukázalo jen na 20 hodin. Podle odborníků může pomoci fototerapie.

Sluneční paprsky se od začátku letošního roku zatím moc neukázaly. Za celý leden svítilo slunce průměrně jen 20 hodin. Minulý týden svítilo slunce jen dvě hodiny denně. Extrémní hodnoty pak podle meteorologa ČHMÚ vykazuje například Adršpach, kde za celý leden svítilo slunce méně než hodinu denně. Jaký vliv má nedostatek slunečního svitu na lidskou psychiku? 

V naší zeměpisné šířce se odhaduje, že asi dvě procenta lidí je citlivých tak, že se u nich v zimních měsících sezonní deprese rozvine. „Sluníčko je takzvaný 'Zeitgeber' (udávač času, pozn. red.), tedy řídí čas, který synchronizuje náš biorytmus. Tam, kde je slunce málo, se mohou dostat naše systémy do nepořádku a může dojít k depresi,“ popsal přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch.

Jak si pomoci?

Lidem citlivým na nedostatek slunečního světla odborníci doporučují pořídit si speciální lampu s intenzivním bílým světlem, normální žárovka nestačí. „Fototerapii si může doma člověk poskytovat sám. Musí si koupit k tomu určenou lampu, která má výkon alespoň 10 tisíc luxů. Ale je třeba, aby se poradil s odborníkem, jakým způsobem ji využívat, a světlo aplikovat v řádnou dobu,“ zdůraznil Raboch. 

Fototerapii lze absolvovat i ve zdravotnických zařízeních. „Fototerapie používá velmi silného světla v ranních hodinách po dobu 30 minut po více dní. V určenou dobu člověk vstane a 30 minut je v blízkosti lampy, může si číst, dívat se na televizi atd.,“ popsal Raboch. Další možností je vyjet za sluníčkem na hory nebo do jižních států. 

Fototerapie je určená k léčbě depresí a s ní spojených poruch spánku. Léčba probíhá ambulantně u psychiatra, případně psychologa. Stejně tak je možné si lampu zakoupit. Alternativně se podobná metoda používá také k předcházení Jet-lagu (problémy se spánkem způsobené přeletem do vzdáleného časového pásma). Mnohé letecké společnosti nabízí svým pasažérům na dlouhých tratích speciální pokrývky hlavy, na kterých je umístěný zdroj světla. 


Nejnebezpečnější den v roce: 1. leden

Deprese se dá léčit i léky. Pacientů, kteří chodí s depresí do ambulancí, je přibližně 100 tisíc. Deprese výrazně zvyšuje riziko sebevraždy, za nejnebezpečnější den v roce pak statistici označují 1. leden. „Lidé, kteří řeší nějaké problémy a řeší je ještě v tom starém roce, se můžou dostat do situace, že rok opravdu uzavřou a ten další nebudou začínat,“ poznamenal psychiatr Pavel Doubek.

Jiří Raboch, psychiatr a přednosta Psychiatrické kliniky, VFN:

„V roce 2011 máme v Česku léčených poprvé v historii přes sto tisíc pacientů. Odhadujeme ale, že lidí, kteří depresí trpí, je několikanásobně víc. Podle epidemiologických studií by se zdálo, že je to až 600 tisíc.“