Wagnerová: Amnestie může narušovat demokratický řád

Praha – Amnestie a další skutky prezidenta republiky Václava Klause, které jsou uvedeny v ústavní žalobě, kterou podepsalo již 18 senátorů, jsou způsobilé narušovat a erodovat demokratický řád, což naplňuje skutkovou podstatu velezrady, říká bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová (SZ), která byla hostem pořadu Hyde Park. Šéfka senátní ústavní komise odmítá, že by žaloba měla být politickým útokem na prezidenta, jak v Interview ČT24 tvrdil prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Žaloba viní prezidenta i z dalších přečinů, například z toho, že navzdory soudnímu verdiktu nerozhodl Klaus o jmenování Petra Langera soudcem a nepodepsal dodatek k Lisabonské smlouvě, který se týká nového záchranného fondu eurozóny, ačkoli obě parlamentní komory vznik tohoto Evropského stabilizačního mechanismu schválily. Připravenou žalobu podporuje petice o 72 tisících podpisů.

Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla je podání ústavní žaloby na prezidenta Václava Klause politickým činem. Dokazuje to podle něj právě fakt, že senátoři k žalobě pro velezradu přidávají další body, uvedl v Interview ČT24.

Ladislav Jakl„Argumenty, které teď slyšíme, nejsou věcné a právní, ale jsou právě politické, a jestli to něco dokazuje, tak je to právě ta stížnost,“ tvrdí Jakl. „Jestliže tato podání k Ústavnímu soudu - žaloba pro velezradu - byla činěna tak, že hlavní bylo udělat něco proti politickému oponentovi Václavu Klausovi, a bylo jedno, co se tam ještě přihodí, tak to je důkaz, že jde o politickou věc.“


Takovou motivaci žaloby Wagnerová odmítá vzhledem k závažnosti uvedených skutků prezidenta Klause. „Domnívám se, že skutky, které jsou uvedeny v té ústavní žalobě, jsou způsobilé narušovat a erodovat demokratický řád u nás,“ vysvětluje. To podle Wagnerové naplňuje skutkovou podstatu velezrady.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Wagnerová tvrdí, že není možné, aby tribunál případně usoudil, že Klaus vůbec nepochybil. Soud podle ní už v řadě nálezů naznačoval mantinely prezidentských pravomocí. „Ale pokud nenazná, že to je dostatečně intenzivní, tak vytyčí znovu a jasně, kde hranice pro výkon prezidentských pravomocí jsou. A občané tohoto státu si, myslím, zaslouží vědět, že žádný prezident v budoucnu si nebude moci počínat libovolně,“ říká senátorka.

„Zapomíná se na to, že i vláda nese stejnou odpovědnost“

Wagnerová dále připomněla, že amnestie je kontrasignovanou pravomocí. „Zapomíná se na to, že stejným dílem se na výsledku amnestie podílí i vláda, která rukou svého premiéra Nečase spolupodepsala amnestijní výnos, takže nese úplně stejnou odpovědnost, ne-li prioritní,“ uvedla.

Wagnerová před včerejším veřejným slyšením, které se motivům a důsledkům kontroverzní amnestie věnovalo, oznámila, že ústavní žalobu na prezidenta podepsalo už 18 senátorů. Pro projednávání horní komorou tak schází devět podpisů. „Já aktivně sama nikoho nehledám,“ říká k tomu Wagnerová. Zaslání žaloby k Ústavnímu soudu by musela i po shromáždění 27 podpisů horní komora ještě schválit nadpoloviční většinou přítomných.

Odborníci na včerejším veřejném slyšení v Senátu vesměs připouštěli možnost zažalovat prezidenta Václava Klause kvůli amnestii, případně žádat Ústavní soud o její zrušení. Právníci však jednoznačné doporučení nedali. Část senátorů se už obrátila na Ústavní soud s žádostí, aby byla zrušena nejspornější část amnestie, která se týká zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání.