ÚOOZ vyslýchá členy justice, vyšetřuje i kárně potrestaného Havlína

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vyšetřuje 6 lidí, mimo jiné i z řad justice. Podle informací České televize jde mimo jiné o Ondřeje Havlína, soudce Obvodního soudu pro Prahu 2, který byl v minulosti kárně potrestán za pokus o ovlivnění kolegyně. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek už proti Havlínovi vede řízení, aby mu dočasně pozastavil funkci. Detektivové začali vyslýchat podezřelé ve čtvrtek, teď prohledávají veřejné budovy a hledají potřebné dokumenty. Policie nechce vyšetřování blíže komentovat. „V této trestní věci jsou zaangažovány osoby stojící uvnitř justice, tak vně justice,“ uvedla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Informaci o vyšetřování Havlína potvrdil i Obvodní soud pro Prahu 2. „Ano, úkony jsou činěny v souvislosti s trestním řízením, které je vedeno proti soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřeji Havlínovi,“ uvedl předseda obvodního soudu Aleš Sabol pro ČT. Dále ale nemohl specifikovat, čeho se týkají dokumenty, po nichž se detektivové v budově soudu pídí.

Havlína loni v květnu kárně potrestal Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců. Podle NSS se snažil ovlivňovat proces Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky. Jeho hlavním proviněním ale bylo to, že se pokusil ovlivňovat soudkyni Danielou Reifovou, která případ soudila. Měl se vyptávat na její postup a vyzývat ji k vyslechnutí svědka, který měl podle něj vypovědět něco jiného, než co stálo v obžalobě. Havlín tehdy s rozhodnutím NSS zásadně nesouhlasil. Do spisu prý nahlížel, ale to zakázané není. Podle svých slov v něm nic neměnil.

Havlín patří mezi známé pražské soudce. Jako předseda senátu poslal do vězení například sochaře Pavla Opočenského. Obžaloby naopak zprostil exministra Karla Březinu.

Lenka BradáčováLenka Bradáčová: „Probíhají prvotní úkony trestního řízení a samozřejmě z důvodu taktiky, ale i z důvodu možnosti, aby se osoby, proti nimž je vedeno řízení, plně vyjádřily a uplatnily svá práva, tak z tohoto důvodu nebudeme sdělovat žádné informace.“


Bradáčová potvrdila, že probíhající policejní úkony se týkají „několika lidí z justice“. Bližší údaje ale zveřejní až o víkendu. Případem už se zabývá i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Ministr neprodleně zahájí řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Nic víc mu zákon neumožňuje,“ uvedla Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová.