Zeman vítal diplomaty, o těch českých ve světě mluvil se Schwarzenbergem

Praha – Nastupující prezident Miloš Zeman absolvoval další kolo schůzek s vlivnými představiteli politického života, tentokrát se jednalo o představitele evropské diplomacie. Ve své kanceláři v Loretánské ulici na pražských Hradčanech přijal francouzského velvyslance Pierra Lévyho a evropského komisaře Štefana Fülleho. Ten mu také vyřídil pozdravení od šéfa Evropské komise Manuela Barrosa, jenž se chce se Zemanem co nejdříve setkat. K Zemanovi přijel nečekaně i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, prý informovat ho o zahraniční politice.

Podle nastupujícího prezidenta byly hlavním tématem jednání s ministrem zahraničí ambasadorské posty. „Dospěli jsme k názoru, že se s panem ministrem a s kandidáty na velvyslance po mé inauguraci setkáme a budeme jednotlivé ambasády probírat,“ prohlásil Zeman při odchodu z kanceláře.

Barroso se třese na setkání se Zemanem

„Pan předseda Barroso je velmi zainteresován na tom, aby došlo k co nejdřívější schůzce s panem prezidentem Zemanem, a hrozně mi kladl na srdce, abych toto panu prezidentu Zemanovi vyjádřil. Zpátky do Bruselu odjíždím s pozitivními vzkazy,“ uvedl eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Fülle, který do Prahy přivezl Zemanovi Barrosovo pozvání.

U budoucího prezidenta nakonec eurokomisař strávil více než hodinu. Hovořili spolu příznačně o evropských záležitostech. „Bavili jsme se o vnitřních procesech v Evropské unii, o tom, kam směřuje, bavili jsme se o strukturálních fondech, o úloze České republiky a potřebě vést u nás daleko širší a hlubší diskusi o tom, kam unie směřuje,“ popsal průběh schůzky.

Hovor se stočil také na vyvěšení vlajky EU na Pražském hradě. Slavnostní akt chce Miloš Zeman podle svého dřívějšího vyjádření provést právě za přítomnosti předsedy Evropské komise, a deklarovat tak proměnu českého postoje k evropské integraci.

Zeman politoval neúspěch Arevy

Vedle Fülleho navštívil Zemana také velvyslanec Francie Pierre Lévy, který nově zvolenému prezidentovi tlumočil pozdravy od francouzského prezidenta, socialisty Francoise Hollanda. S Lévym jednal o situaci v Evropě a ekonomických tématech. Zmínili také dostavbu Temelína, z níž byla vyloučena francouzská Areva. Podle Lévyho toho společnost lituje. „Hovořili jsme i o operaci v africkém Mali a tom, jak je důležité bojovat proti terorismu,“ dodal Lévy. Češi do Mali vysílají vlastní vojenský tým, který bude střežit velitelství v hlavním městě Bamaku, kde působí francouzské ozbrojené síly.

Zeman podle Lévyho v budoucnu navštíví Francii. O konkrétním datu však s nastupujícím prezidentem nehovořil. Jedná se již o několikáté setkání se zahraničními velvyslanci; v minulých dnech Zeman jednal s velvyslancem Spojených států a Izraele.

Video Reportáž Štěpánky Martanové o schůzkách Miloše Zemana
video

Reportáž Štěpánky Martanové o schůzkách Miloše Zemana

Štefan Füle o schůzce s Milošem Zemanem