Sníh zkomplikoval dopravu, asi naposledy v letošní zimě

Praha - Sněžení dnes ráno na některých místech opět komplikovalo dopravu na silnicích. V některých krajích hrozí i náledí. Na východě Čech kvůli sněhovým závějím stále zůstávají uzavřené tři úseky menších silnic v Orlických horách, na Olomoucku jedna. Kvůli neustálému sněžení a špatné viditelnosti byl zrušen Světový pohár ve skikrosu v Harrachově. Dnešní vydatné sněžení by mělo být poslední v této zimě. Srážky postupně přecházejí v déšť a v týdnu by teploty mohly vystoupat až na deset stupňů.

Kvůli sněhovým závějím byly na východě Čech uzavřeny čtyři úseky menších silnic v Orlických horách. Silničářům se je podařilo uvolnit během odpoledne. Nesjízdné byly od rána komunikace z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova, Prorubky-Kačerov, Uhřínov-Kačerov a Uhřínov-Rampuše. „Sníh taje, je těžký, takže i kdyby znovu začalo foukat, nemělo by se už dít nic mimořádného,“ uvedli silničáři.

V Olomouckém kraji je nadále neprůjezdná silnice mezi obcemi Norberčany a Nová Véska. V sobotu bylo v okrese uzavřeno šest silnic, silničáři vyhlásili dokonce kalamitní stav, který poté večer odvolali. „Přes noc se nám podařilo dané úseky prohrnout. Silnice u Norberčan by měla být průjezdná během dne,“ řekl dnes ráno dispečer olomoucké správy silnic. 

Ve středních Čechách mají cestáři v terénu veškerou techniku a pluhují. „Hrubá vrstva sněhu už je ze silnic pryč, dokončujeme posyp. Silnice jsou převážně mokré,“ uvedl pracovník kladenského dispečinku správy a údržby silnic. Na menších komunikacích podle něj leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Ráno byla situace nejen na Kladensku, ale třeba i na Rakovnicku, Berounsku nebo v okolí Prahy mnohem dramatičtější. U Turska nedaleko Prahy na silnici zapadl sypač. Na mladoboleslavské rychlostní silnici R10 zase zkomplikoval jízdu padlý strom, který na 32. kilometru ve směru na Prahu částečně zasahoval do silnice. 

Hlavní silniční tahy na jižní Moravě a v Brně jsou po pátečním a sobotním vydatném sněžení bez problémů sjízdné. Za dva dny nasněžilo přes 15 centimetrů sněhu, dnes ale začal tát. 

Na pražském Letišti Václava Havla byly dnes kvůli sněžení zrušeny tři lety, z Basileje, do Ženevy a Curychu. Důvodem jsou problémy na tamních letištích, ruzyňské letiště nadále funguje bez problémů, v provozu je kvůli počasí veškerá úklidová technika. Se zpožděními se kvůli sněžení nadále potýká letiště ve Vídni, které využívá řada Čechů.

Výhled počasí

Vydatné sněžení by mělo být poslední v této zimě. Už během dneška by se mělo od jihovýchodu oteplovat a v nižších polohách se bude z chumelení postupně stávat déšť, případně déšť se sněhem. Srážky ale mohou namrzat a ojediněle se může tvořit ledovka. 

V polovině týdne se pak vyjasní, slunečné počasí doplní v nižších polohách teploty až k deseti stupňům. V noci ale ještě bude rtuť v teploměru klesat pod bod mrazu. Začátek března by měl přinést jarní počasí.


V sobotu napadlo až 16 cm sněhové pokrývky

Během soboty podle meteorologů napadlo až 16 centimetrů nového sněhu. Na komplikace se museli připravit hlavně řidiči. Sníh zastavil některé silnice, policisti dokonce museli na čas uzavřít části dálničních tepen D1 a D5. Nejhorší situace byla zřejmě na Šternbersku, kde silničáři dokonce na čas vyhlásili kalamitní stav. Uzavřít museli celkem šest silnic, které jen pomalu dávali do provozu.

Třeba na Prachaticku se během deseti hodin stalo 25 nehod. Podobná situace byla v celých jižních Čechách, v Praze havarovala asi stovka aut a problémy měly i autobusy. Do terénu musely vyjet desítky posypových vozů. Sníh na několik hodin paralyzoval také Letiště Václava Havla. Zrušit nebo odklonit muselo několik letů, na jiné si cestující museli počkat až hodinu a půl.

Video Česko si užilo poslední zasněžený víkend
video

Česko si užilo poslední zasněžený víkend