Nemocné ledviny nebolí, nechte se dnes vyšetřit

Praha - Problémy s ledvinami má téměř každý desátý Čech a pacientů neustále přibývá. Valná většina nemocných o tom vůbec neví, špatně fungující orgán totiž na sebe téměř neupozorňuje. Odborní lékaři dnes v rámci Světového dne ledvin nabízejí všem bezplatné vyšetření. Pouze to může případné onemocnění odhalit.

„Osm až deset procent naší populace má určitý stupeň poškození ledvin. Bohužel ve většině případů o tom ani neví,“ vypočítává primář strahovské dialýzy Vladimír Polakovič. Onemocnění ledvin má totiž zpravidla minimální příznaky, lidé si problému často ani nevšimnou. „Ledviny nebolí a často na sebe neupozorňují, i když mohou být někdy i závažně poškozeny,“ varuje jeho kolega ze Všeobecné fakultní nemocnice a místopředseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař.

Vyšetření odhalí chronické nemoci

V rámci Světového dne ledvin si mohou lidé nechat orgán vyšetřit - zdarma a na desítkách míst po celé republice. Testy mohou odhalit i raná stádia nemoci ledvin - a medicína umí zhoršování zpomalit. Dnešní preventivní akce je zaměřena hlavně na odhalení chronických poškození a informaci o projevech akutních poškození.

Ani preventivní vyšetření nebolí

Preventivní vyšetření funkce ledvin je bezbolestné. Dělá se z malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Podceňovat by je neměli lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, srdečním selháním či závažným onemocněním jater a lidé obézní. Více ohroženi jsou také kuřáci.


Akutní poškození je spojeno s náhlým poklesem nebo úplnou ztrátou funkce ledvin, jedním z prvních projevů je pokles tvorby moči. Nemusí být přitom takového stupně, že by vyžadovalo léčbu dialýzou, a přesto je významné. Pacienti mívají dlouhodobé následky, může u nich vzniknout chronické poškození. Při tom fungují ledviny i na méně než 20 procent a pacient to nemusí poznat. Zhruba třetina pacientů se o onemocnění dozví až při nástupu na dialýzu.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Dialýza nastupuje až při opravdu závažném poškození orgánu. Pacienti si mohou vybrat hned ze dvou možností: buďto klasická hemodialýza v nemocnici, nebo břišní dialýza, kterou si pacient může provádět doma sám.

Na pravidelnou dialýzu musí v současnosti docházet více než 6 tisíc Čechů, 4 tisíce žijí s transplantovanou ledvinou, 542 pacientů na orgán čeká. Dalším statisícům jeho selhání hrozí.


Pozor na některé léky

Ledviny jsou životně důležité, filtrací krve odstraňují z těla odpadní látky. Každý den očistí 180 litrů krve, tedy veškerou krev až padesátkrát. „My chceme upozornit také na to, že poškození ledvin se často vyvíjí s užíváním běžných léků, například nesteroidních antirevmatik a analgetik,“ připomněl profesor Tesař.

Tyto léky si lidé mohou volně koupit a často podle Tesaře neberou vážně varování ohledně dávek léků a kombinace s jinými léky. „Opakovaně jsme viděli i selhání ledvin po předávkování těmito léky, pacient musel být léčen dialýzou,“ řekl. Zhoršit funkci ledvin mohou také přípravky na vysoký tlak v nevhodných kombinacích s těmito léky, rizikové mohou být i některé přípravky čínské medicíny.