Nečas navrhl ukončit projekt sKaret: „Jde o nejméně špatné řešení“

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) doporučil ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové (TOP 09) ukončení projektu sKaret: „Nejméně špatné řešení minimalizující náklady finanční, věcné i politické je odstoupení od tohoto projektu.“ K rozhodnutí ho podle jeho slov vedla podrobná analýza, kterou si nechal zpracovat. Ministryně připraví řešení situace do příštího týdne, jaký návrh nakonec vládě předloží, bude podle Nečase na ní. „Nicméně mé doporučení je tady velmi výrazné,“ dodal s tím, že pokud vláda konec sKaret schválí, dojde k ukončení projektu v horizontu týdne, maximálně dvou.

„Příští týden zcela nepochybně přinesu nějaký návrh, který bude vláda projednávat,“ reagovala ministryně na Nečasovo doporučení. Samotná myšlenka sKaret byla podle premiéra dobrá. Je dokonce přesvědčený, že někdy v budoucnosti bude muset být oprášena: „Elektronický platební prostředek v sociálních systémech má svůj význam. Nicméně to provedení tuto myšlenku zdiskreditovalo.“

Kalousek: sKarty jsou dobrá myšlenka, nemá žádný smysl je zastavit

Banka má smlouvu do roku 2024, do projektu navíc investovala už 300 milionů. „Jedná se zatím pouze o návrh na ukončení projektu sKaret, dokud jej neschválí vláda, považujeme za předčasné se k tomu vyjadřovat,“ reagovala Česká spořitelna. Řešit případné kompenzace je i podle Müllerové v tuto chvíli předčasné: „Vyčkáme na rozhodnutí vlády.“ Nečas k tomu poznamenal, že stát je solidní instituce: „Respektujeme, že byla uzavřena řádná obchodní smlouva mezi ministerstvem a provozovatelem sKaret. Jsme si vědomi, že mu vznikly jisté náklady. Chceme vystupovat solidně a věříme, že i protistrana bude vystupovat solidně.“ 

Ministr financí Miroslav Kalousek ale projekt sKaret hájí. „Pokud se zeptáte skutečných terénních pracovníků v sociálních službách, nikoliv pana Krásy, tak vám řeknou, že sKarty jsou užitečná věc. Určitě nemá žádný smysl je zastavit. Možná má smysl trochu přibrzdit, učinit je více dobrovolnými,“ řekl České televizi.

Otazník nad sKartami spustil špičkování špiček TOP 09 a ODS

Celé dění kolem sociálních karet rozjelo přestřelku mezi koaličními stranami TOP 09 a ODS. „Když projekt odhysterizujeme, když od něj odpreparujeme… nervozitu ODS z jejich preferencí, tak zjistíme, že je to projekt s velkým potenciálem,“ uvedl Kalousek. Na otázku novinářů, proč chce tedy premiér sKarty zastavit, reagoval slovy: „To se zeptejte pana premiéra. Já nejsem v křeči předsedy strany, který je na odpis.“

„Postavení Petra Nečase je v ODS mnohem silnější, než by si naši drazí koaliční i opoziční kolegové přáli,“ reagoval ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je Kalouskova reakce snahou TOP 09 „zamaskovat skutečnost, že užitečný projekt změnila na systém, který víc obtěžuje, než pomáhá“. Stanjura podotkl, že se koalice dohodla na dobrovolnosti používání sKaret. „Tento nástroj na zamezení zneužívání sociálních dávek se změnil na pouhou plošnou byrokratickou překážku ve vyplácení, nikoli cílené filtrování těch, co dávky zneužívají,“ míní Stanjura.

Jaromír Drábek (TOP 09), bývalý ministr práce a sociálních věcí: „Nemám k vyjádření premiéra žádný komentář, podstatné je případné rozhodnutí vlády.“  

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí: „Vylévat s vaničkou i dítě jenom proto, aby pan Krása byl slavnější a sociálním demokratům vzrostly preference, je úplná blbost.“  

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením: „Elektronizace postupuje, že se jí nějakým způsobem nevyhneme, ale pojďme nejprve zastavit nesmyslné projekty… Já věřím, že tentokrát je ta dohoda už jistá.“

Podle mluvčího Úřadu práce ČR Jiřího Reichla bylo k dnešnímu dni předáno 246 907 sKaret, odmítnuto jich bylo pouze 3 200. Stejně je to i u osob zdravotně postižených, které se přitom podle Reichla nejvíc ozývaly. Předáno jim bylo 21 500 sKaret, převzetí odmítlo 1 100 osob. „Je vidět, že sKarta nedělá příjemcům sociálních dávek žádný problém,“ konstatoval mluvčí.

Vládní strana LIDEM by naopak zastavení projektu sKaret uvítala. Místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová ale označila vývoj událostí během posledních dnů za poněkud překvapivý: „Když minulý týden sněmovna vyzývala vládu alespoň k dočasnému pozastavení distribuce karet a odmítnutí sKarty jako povinného identifikátoru, premiér se zdržel hlasování. Dnes má tedy jasno. Ptát se na jeho myšlenkové pochody by asi bylo zbytečné.“ V tuto chvíli je ale podle ní důležitý výsledek: „Pravděpodobně končí nevyvedený projekt, který ministryně Müllerová zdědila po svých předchůdcích a který zřejmě nejen jí připravil nejednu bezesnou noc.“ Navrátilová nyní jen doufá, že příjemci dávek neodnesou rozhodnutí tím, že se včas nedostanou k jejich výplatě.

Sobotka: Premiér by měl uznat vlastní odpovědnost a rezignovat

Ukončení projektu vítá i opoziční ČSSD, která o to sama usilovala. Premiér by měl podle šéfa strany Bohuslava Sobotky uznat vlastní odpovědnost a rezignovat. „Premiér Nečas se nemůže tvářit, že všechny chybné a chaotické reformy bývalého ministra Drábka neprosazoval a neudržoval do poslední chvíle při životě,“ uvedl Sobotka. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byl projekt vadný od samého počátku. Vážně pochybuje i o tom, že by Česká spořitelna mohla od státu požadovat nějakou náhradu. „Dokonce si myslím, že by se stát měl za této situace o případnou náhradu i soudit,“ řekl v rozhovoru pro ČT. Ukončení projektu požadují i opoziční Věci veřejné.

Müllerová už dříve vládě předložila návrh, aby karta byla povinná jen jako průkaz pro příjemce sociálních dávek. Ti by k ní už nemuseli mít účet u České spořitelny. Nyní podle ní záleží na kabinetu, jak se k návrhu postaví. Kritici ale namítají, že sKarty jako pouhá průkazka ztrácejí smysl. „K čemu potřebujeme tak drahý identifikátor a nestačí nám průkaz za pět deset korun?“ namítla poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). 

Premiér na brífinku po jednání s ministryní také zdůraznil, že za „zdrcující většinu“ problémů v resortu ministerstva práce a sociálních věcí nenese Müllerová zodpovědnost. „Ona je zdědila a musí je teď řešit,“ uvedl premiér s tím, že spolu řešili i personální změny v obsazení resortu, především v oblasti top managementu. „Dohodli jsme se na nich a budou v nějakém kratším časovém okamžiku realizovány,“ uvedla Müllerová.