Česko zažilo teplotní skok, noční bouřky přinesly kroupy

Plzeň – Letošní první výrazný přechod bouřkového pásma přes české území nenapáchal zásadnější škody. Nejvýrazněji zasáhly bouřky jižní Plzeňsko a Příbramsko; v Jarově na severním Plzeňsku tak silné krupobití vytvořilo závěje, v Bohutíně na Příbramsku krátké lokální záplavy.

Na pomezí okresů Plzeň jih a Klatovy napadaly na vozovku menší stromy a větve, které ale nikde nepřerušily dopravu. Na Sušicku hlásili zhruba patnáctiminutové kroupy, jež ale podle důstojníka hasičů Aleše Bucifala nezpůsobily žádné škody.

Krátká průtrž mračen, krupobití a menší lokální záplavy zasáhly v sobotu i obec Bohutín u Příbrami. „Voda se rozlila na okolní louky, na obytných domech zatím nikdo nehlásil škody,“ řekla místostarostka Lenka Říhová. Lokální záplavy zasáhly okrajovou část obce a rychle opadly. Hasiči ve Středočeském kraji tak vyjížděli k méně závažným událostem; museli čerpat vodu ze sklepa, uvolňovat ucpanou kanalizaci nebo odstraňovat bahno a stromy ze silnic.

  • Velící důstojník hasičů Plzeňského kraje Aleš Bucifal: Zasahovali jsme na Plzni-jihu v Čížkově, přívalovým deštěm se vyplavily kameny z pole na komunikaci. Pokračovali jsme v Žinkovech, kde se vyplavilo bahno z pole.
  • Mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková: Část Uhlířských Janovic v noci zaplavila voda s bahnem a ucpala kanály. Následky bouřky řešili středočeští hasiči ještě ráno, v Červených Pečkách bylo naplavené bahno, v Dobříši spadl dub přes komunikaci. Hasiči museli strom rozřezat a uvolnit cestu.

Před sobotními bouřkami varovali meteorologové. Výstraha do nočních hodin platila pro kraje Jihočeský, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Vysočina. Do České republiky přineslo bouřkové pásmo také ochlazení. Na mnoha místech se rtuť teploměrů propadla během dvou dnů až o 20 stupňů.