Nejsilnější láska: Děti by neměly končit v kojeneckých ústavech

Praha - Miminka, o která se rodiče nemohou nebo nechtějí starat, by neměla končit v ústavech. Alternativou je přechodná pěstounská péče - a později adoptivní rodina. V Česku se do kojeneckého ústavu dostane ročně kolem dvou tisíc dětí - první týdny života v rodině jsou přitom velice důležité pro jejich vývoj. Na důležitost rodiny v životě dítěte má upozornit i výstava fotografií Petry Ibrahim Nejsilnější láska, která začala v pražských Kroužkách na Vltavě.

Raná pěstounská péče (RPP) je pěstounská péče na přechodnou dobu pro novorozence a umožňuje kvalitní a bezpečnou individuální péči o každé novorozené miminko bez trvalých vývojových následků způsobených pobytem v ústavu. Kmotrou a patronkou projektu RPP je moderátorka České televize Martina Vrbová-Hynková.

Martina Vrbová-Hynková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Před čtyřmi lety si jako první vzali miminko do pěstounské péče přímo z porodnice manželé Hláskovi. Od té doby pečovali o deset novorozenců. V Česku se jim podařilo najít desítky dalších pěstounských rodin. Jejich snahu podpořilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Na vládu poslalo novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, která upřednostňuje rodinu před ústavem. Na začátku roku ji schválil parlament.

Manželé Hláskovi založili obecně prospěšnou společnost Dobrá rodina. Pořádají semináře, na nichž zájemcům o pěstounskou péči povídají o svých zkušenostech a připravují je na možné problémy. Zájem o semináře je obrovský, Česko by ale potřebovalo kolem 500 pěstounských rodin.