Strategie exmanažerů MUS pro výslechy - „Nechci odpovědět“

Bellinzona - Švýcarský soud odmítl žádost obhájců bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti o přerušení procesu. Jednání pokračuje výslechem obžalovaných Jiřího Diviše, Marka Čmejly a Petra Krause. Přerušení procesu žádali obhájci obviněných kvůli tomu, že okolnosti sporné privatizace dolů vyšetřují i české úřady. Obžalovaní se tak prý nemohou před švýcarským tribunálem volně vyjadřovat, aby si neuškodili. Proto využili svého práva nevypovídat.

Bývalí manažeři MUS se ve Švýcarsku zodpovídají z praní špinavých peněz v souvislosti s privatizací dolů. Do Švýcarska k soudu přicestovali jen tři obvinění Čmejla, Diviš a Kraus. Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher odmítl požadavek na přerušení procesu s odůvodněním, že takový požadavek nemá oporu v zákonech. Zamítl také žádost o vyřazení ze soudního spisu všech záznamů výslechů svědků, u nichž nebyli obhájci obžalovaných. Podle soudce se případné výhrady budou řešit u jednotlivých důkazů případ od případu.

Po krátké přestávce soud začal vyslýchat obžalované, ti se dohodli, že vypovídat nebudou. Už první vyslýchaný Jiří Diviš využil práva nevypovídat a na všechny otázky soudce odpovídal francouzskou frází „Nechci odpovědět“. Stejně tak se hodlají zachovat i další dva obvinění. „Obžalovaní se rozhodli respektovat doporučení svých obhájců a před soudem ve Švýcarsku odmítnou vypovídat,“ prohlásila mluvčí obžalovaných Karolina Zelenková.

Petr KrausJeden z obviněných Petr Kraus před líčením za hustého lijavce: "Já mám velmi rád sérii filmů Matrix a tam vždy, když se něco velmi zásadního děje, tak hustě prší."


Diviš korektně odpověděl pouze na první otázky ohledně občanství, bydliště v Monaku a data narození. Pak na doporučení obhájce vypovídat přestal - nejen na otázky související s případem, ale i na to, zda má dvě dcery a jak se jmenuje jeho manželka. Divišův obhájce požadoval zastavení výslechu, protože jeho klient stejně na nic neodpoví. Soudce ale znovu požadavek odmítl a pokračoval v otázkách.

Video Reportér Jiří Hynek ze švýcarské Bellinzony
video

Reportér Jiří Hynek ze švýcarské Bellinzony

Ptal se třeba, zda Divišovi připadá přiměřená cena 650 milionů korun (tehdy 28,6 milionů švýcarských franků), kterou v roce 1999 dostal stát za skoro polovinu akcií jedné z největších důlních společností v ČR. Další dotaz se týkal pěti milionů dolarů, které byly přes bankovní konta na Gibraltaru podle obžaloby použity na „usnadnění“ prodeje druhé části akcií MUS v roce 1999, tedy na korupci. Tehdy bylo 650 milionů korun necelých 20 milionů dolarů a provize tedy byla více než 25 procent - připadá vám to přiměřené, ptal se soudce.

Soudce přistoupil na to, aby byly do spisu zařazeny záznamy výslechů se Zemanem, Mertlíkem a Grégrem z února dubna letošního roku. Zeman byl premiérem v roce 1999, kdy jeho vláda prodala druhou část akcií MUS. Mertlík byl ministr financí a Grégr ministrem průmyslu a obchodu.