Bobošíková: „Žádná Suverenita Václava Klause v tuto chvíli neexistuje“

Praha – Bývalá europoslankyně a předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková by ráda spolupracovala s exprezidentem Václavem Klausem, pokud by se rozhodl vrátit do politiky. České televizi ale řekla, že žádná Suverenita Václava Klause v tuto chvíli neexistuje. Reagovala tím na deník Právo, který dnes přišel s informací, že Klaus se plánuje se Suverenitou spojit a propůjčit straně i své jméno.

„Uděláme všechno pro to, aby Václav Klaus, pokud se rozhodne pro návrat do aktivní politiky, aby tento návrat byl úspěšný. Proto samozřejmě hledáme spojence. Žádný subjekt, který by se jmenoval Suverenita Václava Klause, ale v tuto chvíli neexistuje,“ řekla Bobošíková České televizi.

O možném návratu Klause do politiky se v poslední době spekuluje stále častěji. Klausův dlouholetý spolupracovník Ladislav Jakl ale tvrdí, že na politické scéně momentálně není subjekt, který by bývalému prezidentovi za to stál.

Po Klausově návratu volají i někteří členové ODS. Bývalý šéf této strany se ale před týdnem nechal slyšet, že ODS zachraňovat nehodlá, i když „je to jeho dítě“. „V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu,“ prohlásil po výstupu na Sněžku.

Kalousek označil Suverenitu za „téměř náckovskou“ stranu, ta to odmítá

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nevidí Suverenitu jako možnou konkurenci na politické scéně, ani v případě, že by s ní spojil své politické ambice bývalý prezident Václav Klaus: „Suverenita je tak výlučně antievropská, tak jednoznačně, promiňte, téměř náckovská, že my si nemůžeme konkurovat na politickém kolbišti,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro ČT24 s tím, že tato strana je na okraji politického spektra a podle něj je pro potenciální voliče TOP 09 zcela nevolitelná.

Suverenita Kalouskova slova odmítá jako lživá a nepravdivá. Podezřívá místopředsedu TOP 09, že v případě, že tento výrok myslel vážně, je „na místě obava, zda se u něj nejedná o symptomy postupující duševní poruchy“, píše se v tiskovém prohlášení strany.