LIDEM nebude v předčasných volbách kandidovat samostatně

Praha - Strana LIDEM nebude v předčasných volbách do sněmovny kandidovat samostatně. O dalším postupu rozhodne čtvrteční republiková rada strany. V dnešních Událostech, komentářích to řekla místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová. „Troufnu si tvrdit, že určitě nebudeme kandidovat na samostatných kandidátkách, to už v tuto chvíli vylučuji,“ sdělila Navrátilová. Zatím prý není jasné, s kým by se případně liberální demokraté mohli spojit. Všechny důležité otázky má řešit čtvrteční republiková rada.

  • "Strana byla velmi oslabena odchodem své předsedkyně, takže rada bude rozhodovat i o dalším osudu strany," dodala Navrátilová.

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake složila svou funkci 8. srpna a dala ji k dispozici republikové radě. Odůvodnila to tím, že se její politické názory v zásadních věcech rozcházejí s názory poslanců za LIDEM. Peake při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustila sál, zatímco její spolustraníci hlasovali proti vládě. Peake tento postup zvolila poté, co svou neúčast při hlasování o důvěře vládě oznámili poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián, čímž padla většina někdejší vládní koalice o síle 101 hlasu.

Poslanecká sněmovna dnes po několikahodinovém jednání odsouhlasila 140 hlasy návrh na své rozpuštění, a předčasně tak ukončila své čtyřleté volební období. Na tahu je nyní prezident Miloš Zeman, který musí dolní komoru formálně rozpustit a vypsat nové volby. Proběhnout by mohly na konci října.