Statisícové odměny na Úřadu vlády nejsou ničím novým

Praha - Úřad vlády pokračuje ve zveřejňování platů a odměn bývalých vedení úřadu. Tentokrát na svém webu zveřejnil údaje o platech z let 2007 až 2009. Z nich vyplývá, že vedoucí zaměstnanci se těšili statisícovým odměnám nejen za Nečasovy vlády, ale i v minulosti. Částky ovšem nedosahovaly takové výše jako v posledních dvou letech u bývalého vedoucího úřadu Lubomíra Poula nebo někdejší vrchní ředitelky kabinetu Jany Nagyové.

  • "Zájem o platové poměry na Úřadu vlády byl mimořádný, v první den uvolnění informací o mzdách vysokých státních úředníků navštívilo vládní portál přes 6 tisíc unikátních uživatelů. Úřad vlády má zájem v nastoleném trendu pokračovat a reflektovat veřejný zájem v zájmu transparentnosti," uvedl k dnešnímu kroku vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin.

Na začátku srpna už úřad zveřejnil data z let 2010 až 2012, z nichž vyplynulo, že Poul bral ročně 1,17 milionu korun plus další odměny. Ty například loni činily téměř 1,7 milionu. Přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Nagyová si v posledních dvou letech přišla na 998 tisíc korun ročně, k tomu dostala odměny 1,2 milionu a 840 tisíc korun.

Žádný z dřívějších ředitelů sekcí, tedy funkce, kterou Nagyová zastávala, si přitom v letech 2007 až 2009 nepřišel na odměnách na více než 293 tisíc korun. Bývalý ředitel Úřadu vlády Jan Novák bral plat přes milion korun ročně a na odměnách nejvíce získal v roce 2009, kdy dostal 865 tisíc korun.

Rusnokova čísla zatím nejsou

Výši platů a odměn současných vedoucích zaměstnanců úřad nezveřejnil. Premiér Jiří Rusnok ale už dříve řekl, že nový šéf úřadu Augustin má základní plat zhruba 90 tisíc korun měsíčně, o deset procent méně než jeho předchůdce. Zároveň zdůraznil, že prémie se na úřadu budou dávat nižší než v minulosti. Měly by činit nanejvýš 30 procent základního platu.