Okamura i Bursík míří do voleb s novými stranami

Praha – V letošních sněmovních volbách se objeví hned několik nových stran a hnutí. Bývalý šéf Strany zelených Martin Bursík zakládá Liberálně ekologickou stranu (LES) a bude usilovat o spolupráci s lidovci. Svými podpisy už ho podpořil například ekonom Jan Švejnar nebo podnikatel Michal Horáček. Senátor Tomio Okamura oznámil kandidaturu se svým hnutím Úsvit přímé demokracie. Jedním z jeho volebních lídrů bude i bývalý poslanec za ODS Radim Fiala.

Okamura by chtěl ve volbách získat nejméně deset procent hlasů, aby mohl se svým hnutím ovlivňovat kroky budoucí vlády. „Neusilujeme o vstup do vlády, klidně budeme opoziční stranou, na které bude záviset vláda,“ prohlásil. Budoucí kabinet by hnutí podpořilo jen v případě, že prosadí zákon o obecném referendu bez omezení otázek pro hlasování.

Obviňování z populismu Okamura odmítá

V Česku by chtěl Okamura prosadit prezidentský systém, odvolatelnost politiků, přímou volbu poslanců a senátorů, trestní a hmotnou odpovědnost soudců a státních zástupců nebo sociální podporu jen pro ty, kdo „vedou řádný život a řádně vychovávají svoje děti“.

Hnutí bude v rámci svého desetibodového programu prosazovat i zákon o prokázání původu nabytého majetku v hodnotě nad 20 milionů, a to se zpětnou platností podle daňových přiznání. Neprokázaný majetek by se zdaňoval 100 procenty, nebo by byl zabaven státem. Všechny lídry hodlá hnutí představit za týden, jejich skladbu chce Okamura přizpůsobit velkým politickým stranám. Na kandidátkách spolupracuje i s různými občanskými iniciativami, jedná také se stranou Moravané.

Hlavní body z programu hnutí Úsvit přímé demokracie:

  1. Uzákonění referenda, přímé volby poslanců, starostů a hejtmanů, odvolatelnost politiků.
  2. Osobní, hmotná a trestní odpovědnost politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy.
  3. Zákon o prokázání původu majetku v ceně nad 20 milionů korun, a to i zpětně.
  4. Snižování daně z přidané hodnoty na 14 a 20 procent, snížení spotřební daně z pohonných hmot.
  5. Tvorba nových pracovních míst, podpora podnikatelů a živnostníků.
  6. Zákon proti lichvě a exekucím majetku na základě lichvářských půjček.
  7. Reformy a změny státní správy.
  8. Reforma sociálního systému a zpřísnění podmínek sociální pomoci, zamezení neoprávněně vysokých podpor sociálního bydlení.
  9. Prosazení dluhové brzdy po vzoru švýcarských zákonů a vyrovnané rozpočty.
  10. Referendum o každém předání státní suverenity na orgány EU, přísné imigrační podmínky.

Video Hnutí Úsvit bude kandidovat ve volbách
video

Hnutí Úsvit bude kandidovat ve volbách

Bursík minulý týden po osmi letech opustil Stranu zelených. Odůvodnil to posunem strany do široké levicové fronty, jejímž architektem je prezident Miloš Zeman. O novém chystaném projektu, který by mohl nést jméno Liberálně ekologická strana (LES), informovaly Hospodářské noviny. Bursík zatím podrobnosti neprozradil. Podrobný program chce strana představit příští týden v úterý na tiskové konferenci. Matěj Hollan, který je členem přípravného výboru, na svém facebookovém profilu uvedl, že se LES zaměří například na regulaci hazardu, protikorupční agendu, ekologii nebo energetiku.

Martin BursíkMartin Bursík: „Do práce bych rád jako ekolog chodil pěšky – a do sněmovny to mám nejblíž. Náš projekt není trucstrana a do předčasných voleb budeme kandidovat tehdy, pokud budeme cítit skutečnou šanci na úspěch. Nyní je pro nás zásadní sehnat podpisy pro registraci strany, k čemuž máme šibeniční čas do pátku.“


Členy přípravného výboru jsou i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, režisérka Olga Sommerová nebo ekolog Ivan Rynda. Stranu svými podpisy podpořil rovněž ekonom Jan Švejnar nebo podnikatel Michal Horáček. Bursík jedná o spolupráci i s lidovci. „Budeme ještě jednat, podobně jako s jinými politickými subjekty či jednotlivými osobnostmi,“ potvrdil deníku předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.