Zeman: Nerozhodujte se ve volbách podle populistických výkřiků

Praha - Prezident Miloš Zeman vyzval občany České republiky, aby se ve volbách rozhodovali na základě programu stran a neposlouchali populistické výkřiky, které budou po volbách zapomenuty. Na svém facebookovém profilu to oznámil poté, co podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Hrad dnes zároveň informoval, že Zeman stanovil termín předčasných voleb na pátek 25. října a sobotu 26. října. Listinu kontrasignoval i premiér v demisi Jiří Rusnok. Zeman si také přeje, aby jádrem předvolebního klání bylo setkávání politických stran s občany v rámci kontaktní kampaně. Obě prezidentova rozhodnutí byla kolem 11:00 oficiálně vyhlášena ve Sbírce zákonů.

Zeman zdůraznil, že by se lidé při výběru preferovaného politika měli řídit především na základě programu stran. „Rád bych touto cestou požádal občany této země, aby se ve volbách rozhodovali nejen dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale především na základě programu jednotlivých stran, a nikoliv na základě populistických výkřiků, které budou den po volbách zapomenuty,“ uvedl Zeman.

Zeman se zároveň rozhodl v celém rozsahu využít šedesátidenní lhůty na vyhlášení voleb, aby strany mohly využít výhody kontaktní kampaně. „Rozhodl jsem se plně využít šedesátidenní lhůty z důvodu, že podle mého názoru úspěšná volební kampaň má mít své jádro v takzvané kontaktní kampani, to znamená setkávání se voličů s kandidáty různých politických stran a zkracovat tuto dobu rozhodně nemíním,“ napsal Zeman na svém facebooku. Právě na tutot taktiku chtějí vsadit Zemanovci. Prezident již ale dříve řekl, že se do jejich kampaně nezapojí, svůj hlas jim v předčasných volbách ale plánuje dát.

Po třech letech a třech měsících dnes skončila současná sněmovna

„Mohu potvrdit, že prezident podepsal listinu, kterou rozpouští sněmovnu,“ uvedl hradní kancléř Vratislav Mynář. Od dnešního vydání rozhodnutí ve sbírce zákonů se odvíjejí lhůty pro vyhlášení předčasných voleb do sněmovny. Prezident je musí vyhlásit tak, aby se konaly do 60 dnů po konci současné sněmovny, avšak nejpozději 50 dní před jejich konáním. Zeman už dříve uvedl, že termín voleb stanoví na 25. a 26. října. „Pan prezident podepsal a pan premiér kontrasignoval listinu, která zaručuje tento termín předčasných voleb,“ dodal Mynář.

Volební billboardy 2013
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Politologové: Časový úsek před volbami je nezvykle krátký

Politolog Daniel Kunštát se obává, že kampaň příštích týdnů bude nezvykle tvrdá a strany se za tak krátký časový úsek budou snažit voličům svůj program představit pomocí zjednodušených hesel. „Vytvoření smysluplné kampaně je běh na dlouhou trať. Politické strany nemají čas představit své programové priority, což bude klást velké logistické nároky,“ míní.

Otázkou tak stále zůstává, jak bude letošní předvolební kampaň vypadat. Negativní kampaně jsou na české politické scéně známy zejména od voleb v roce 2006, a to spíše na levici. „Tyto strany mají přirozenou voličskou klientelu právě mezi lidmi, kterým konfrontační kampaň proti soupeřům nijak závratně nevadí. Jiná situace je u pravicových liberálních stran, které se typologicky opírají o voliče vzdělanější a jejichž přirozená klientela by vysloveně negativní kampaň neocenila,“ upozornil Kunštát. Dodal ale, že v této předvolební kampani ale situace může být jiná a pravicové strany se budou chtít vůči levici a současné vládě vymezit.

Politolog Lubomír Kopeček konstatoval, že nově vzniklé strany budou mít šanci se ve volebním klání prosadit. „Je zjevné, že vytvořit stranu, která bude mít strukturu, s níž bude moci jít do voleb ve stávajícím termínu, je zcela nereálné (…) Pro vytvoření určité organizační fáze, pro posbírání několik desítek lidí na kandidátky, je opravdu potřeba větší prostor než jsou zhruba tři týdny do data, než budou kandidátky podávány,“ upozornil Kopeček. Právě pro tyto malé strany jsou podle něj předčasné volby mnohem větší komplikací než pro strany etablované.

Přípravy na volby jsou v plném proudu

Strany se na volby intenzivně připravují. Dnes bude jednat grémium Věcí veřejných. Nejdále jsou zatím sociální demokraté a komunisté. Schválený mají program, kandidátky i volební slogan. „Pro tyto volby je heslem práce místo sociálních dávek,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Předvolební billboard SPOZ
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Horázný

TOP 09 představí kandidátky 5. září - program o týden později. Podle místopředsedy Miroslava Kalouska bude tématem voleb zápas o demokratický charakter státu. Podle Hospodářských novin bude s Lidovci jednat o spolupráci nová strana bývalého šéfa Zelených Martina Bursíka. Ten představí základní program příští týden. Hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury chce prosadit třeba prezidentský systém nebo odvolatelnost politiků.

Video Události ČT24 o rozpuštění sněmovny
video

Události ČT24 o rozpuštění sněmovny