Přilba může zachránit cyklistovi život

Bedřichov (Jizerské hory) – Na kolo jen s přilbou, apelují znovu s koncem prázdnin policisté i lékaři. Devadesát procent cyklistů, kteří během léta přišli o život, ji nemělo. Na to, aby si hlavu chránily nejen děti, jak to ukládá zákon, ale všichni jezdci, teď upozorňují terénní hlídky.

Bedřichov v Jizerských horách – cyklohlídka vyráží do terénu. Mezi nimi je také dobrovolnice Kristýna. Spolu se svými kolegy Kristýna celé léto oslovuje, hlavně na horách, cyklisty. Pomocí kvízu se je snaží upozornit hlavně na rizika jízdy bez přilby. „Spousta lidí to podceňuje, ale většinou už tu přilbu mívají,“ uvedla dobrovolnice cyklohlídky Kristýna Dietrichová. Během půl hodiny oslovila preventivní hlídka přes dvacet cyklistů. Dva z nich helmu neměli, jeden pil alkohol.

Devět z deseti mrtvých cyklistů helmu nemělo. Třeba v loňském roce zemřelo na kole 64 lidí, 54 z nich bylo bez přilby. „Riziko účasti na smrtelné dopravní nehodě u cyklisty bez přilby je téměř 20 krát vyšší než u jeho kolegy s přilbou,“ tvrdí vedoucí BESIPu Roman Budský. Pokud jede cyklista třeba patnáctikilometrovou rychlostí v hodině a spadne na hlavu, je to srovnatelné s pádem z metru a půl na beton. Před lety helma zachránila život také Markovi, když na silnici vjel do výmolu. „Sice jsem skončil v nemocnici s otřesem mozku a byl jsem chvíli v bezvědomí, ale v podstatě nic vážnějšího se mi nestalo,“ vzpomíná cyklista Marek Seibert.

Aby cyklistická helma splnila svůj účel, měl by si ji každý před koupí na sobě vyzkoušet. Helma musí na hlavě správně sedět tak, aby při pádu z hlavy nespadla. „Nesmí při jízdě v terénu padat do očí nebo na zátylek,“ vysvětluje majitel cyklistického obchodu Jan Kaše.

Přilba by ale měla být nejen bezpečná, ale také pohodlná. Důležitá je váha a správné odvětrávání.