Rathova podřízená: Rekonstrukci Buštěhradu zmanipulovat nešlo

Praha – Před Krajským soudem v Praze pokračuje i dnes projednávání případu poslance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Jako svědek vypovídala Johana Novotná, bývalá vedoucí odboru veřejných zakázek na Krajském úřadě Středočeského kraje. Před soudem odmítla, že by bylo možné zmanipulovat zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Právě ta (spolu s tendry pro krajské nemocnice) stojí za celou aférou.

Po obsáhlých výpovědích minulých dní, které se věnovaly zejména zdravotnickým zakázkám, soud zacílil na údajnou korupci při rekonstrukci zámku Buštěhrad. Johany Novotné se soudce ptal na její vztah s Rathem coby hejtmanem. Novotná odpověděla, že si ji čas od času zavolal, aby mu vysvětlila detaily ke konkrétním zakázkám; její oddělení se totiž staralo o zakázky od začátku po výběrové řízení. Sama prý žádnou zakázku nezpracovávala.

K rekonstrukci zámku Buštěhrad řekla, že od Davida Ratha žádné nestandardní pokyny nedostala a nebylo ani možné zakázku nijak zmanipulovat, protože prošla několika stupni kontrol. Pokud by se nějaká firma zvýhodňovala na úkor jiných, údajně by na to přišel úřad Regionálního operačního programu. „Přišly nám podklady, následně jsem je přidělila konkrétnímu pracovníkovi,“ uvedla. O tendrech týkajících se opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice si nedokázala vybavit detaily. „Nejsem to schopná popsat smysluplně a pravdivě. Nejsem si jistá, co jsem viděla a slyšela. Zakázky pro mě byly jako housky na krámu, prostě přišly papíry a řešily se,“ prohlásila Novotná. S dalšími obviněnými v kauze, Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem, prý ohledně oprav zámku či školy nikdy nejednala. 

Média poukazují na luxusní byt Novotné, není jasné, kde na něj vzala

Novotná nyní pracuje jako ekonomická náměstkyně nemocnice v Kolíně, kterou spravuje Středočeský kraj. Média ji zmiňovala letos také v souvislosti s jejím bytem za 12 milionů korun. Podle serveru Lidovky.cz nedokáže vysvětlit okolnosti jeho pořízení. Údajně není jasné, kde peníze na byt vydělala. Podle kupní smlouvy si hypotéku na nákup nebrala. V květnu ji vyzvalo předsednictvo ČSSD, aby odešla ze strany. Se stejným požadavkem přišli sociální demokraté již loni poté, kdy vypukla Rathova kauza. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky na to nijak nereagovala.

Případ Davida Ratha:

Státní zástupce Petr Jirát viní skupinu 11 lidí z upravování tendrů ve stavebnictví a zdravotnictví, což podle něj provázela korupce. Organizátory byli údajně bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, někdejší poslanec Petr Kott. Ratha prý dvojice průběžně informovala. Dalšími obžalovanými jsou podnikatelé a manažeři, kteří se na machinacích údajně podíleli. Rath tvrzení obžaloby odmítá, stejně jako Pancová s Kottem.

Jako jediná se zatím přiznala podnikatelka Ivana Salačová, pro kterou obžaloba navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by mohla dostat nižší trest. Podle Jiráta svým přiznáním skupinu rozkrývá, advokáti se ji ale snaží znevěrohodnit. Dalším pilířem obžaloby jsou odposlechy, které má soud v plánu přehrát v následujících týdnech.

Hlavní líčení nařídil zatím do konce října. Ratha zadrželi kriminalisté loni v květnu u domu Pancové s Kottem v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici na láhve vína, ve které bylo údajně sedm milionů korun.