Žalobkyně k Opencard: Samková se svými výroky může dopouštět pomluvy

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze odmítlo pochybení při vyšetřování kauzy Opencard. Reagovalo tím na slova advokátky Kláry Samkové, která zpochybňovala postup policie. Podle státní zástupkyně Jany Hercegové argumentuje Samková zavádějícími a nepravdivými informacemi.

Samková ve čtvrtek na společném brífinku s trestně stíhaným primátorem Tomášem Hudečkem řekla, že bude v souvislosti s Opencard žádat přerušení trestního řízení. Podle ní totiž bylo chybně zahájeno ještě předtím, než bylo ukončeno správní řízení. Policie tedy nepostupuje v souladu se zákonem a existuje i podezření, že pracuje na politickou objednávku. „Kladu si otázku, zda jsou orgány činné v trestním řízení úplně pitomé nebo jsou podplacené,“ uvedla Samková. 

Žalobkyně předpokládá, že Samková svá tvrzení o údajném podplácení policie doloží a důkazy předá orgánům činným v trestním řízení. Jinak je podle ní výrok advokátky možné hodnotit jako trestný čin pomluvy. „Osoba s právnickým vzděláním, pokud má profesionální úroveň, by se obdobných výroků měla zdržet,“ tvrdí Hercegová. K probíhajícímu správnímu řízení pak uvedla, že nemůže být zákonným důvodem pro přerušení trestního stíhání.

Policie podezírá deset současných a bývalých radních z TOP 09 a ODS z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obvinění se týká zakázky, kterou loni v dubnu získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Radní tehdy odsouhlasili, že město s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Hájí se tím, že tehdy neměli jinou možnost, protože firma Haguess je výhradním držitelem licencí a jako jediná může spravovat systém.

Obviněná radní Eva Vorlíčková (TOP 09) už dříve uvedla, že projekt byl při jejím nástupu provozován bez smluvního zajištění. Beze smluv podle ní nebylo možné prodloužit 300 tisíc karet, kterým končila platnost. Pokud by rada smlouvu neuzavřela, Praha by se podle Vorlíčkové musela vrátit k systému papírových kupónů a investice za 1,4 miliardy by přišla vniveč. Firma Haguess byla podle rady jediná, která rychle dokázala řešit chyby. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ale trvá na tom, že stejně mohly asistovat i jiné IT firmy. 

Všichni obvinění radní chybu při schvalování materiálů k Opencard odmítají. Podali kvůli tomu i ústavní stížnost, v níž žádají o zrušení trestního stíhání. Smluvní vztahy byly podle obviněných špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy. Primátor Hudeček už dříve oznámil, že pokud přijde obžaloba, z funkce odstoupí.