GALERIE: Známé tváře, které budou ve sněmovně chybět

Praha - Je načase říct sbohem a šáteček. V předčasných volbách do sněmovny nekandiduje celá řada dosavadních stálic veřejného nebe, a tak například po 21 letech zmizí z hledáčku kamer expremiér Petr Nečas. Další bývalý předseda vlády a kdysi každodenní mediální realita Jiří Paroubek se sice bude ucházet o hlasy voličů, i on však zřejmě ve sněmovně nezasedne, protože jeho hnutí NS-LEV 21 zřejmě nepřekoná nutnou pětiprocentní hranici. Podívejte se, komu po letošních volbách zřejmě zamáváme. 

Ve sněmovně bude po 14 letech chybět „radarová Vlasta“ - bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která během svého působení v Topolánkově vládě prosazovala výstavbu amerického radaru v Brdech. Spolu s Janem Vyčítalem dokonce nazpívala novou verzi známé písně Pozdrav astronautovi, se kterou u části veřejnosti sklidila posměch. Šlo o dárek pro amerického prezidenta Bushe, který navštívil Prahu.

Nekandiduje ani „blonďatá bestie“ Kristýna Kočí - ta se do povědomí veřejnosti dostala jednak díky soudnímu přelíčení úplatkářské aféry uvnitř Věcí veřejných. Navíc figurovala i v odposleších, které zveřejnil server Týden.cz. Nahrávka plná divokých spekulací a sprostých slov se stala předlohou pro hru Divadla Rubín - to uvedlo scénické čtení „Kristýna - blonďatá bestie“ pouhé čtyři dny po zveřejnění nahrávky.

Hvězdnou odposlechů byl i bývalý pražský primátor a poslanec Pavel Bém, Mladá fronta Dnes totiž zveřejnila přepisy hovorů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem, ve kterých se vzájemně oslovují mazánku či kolibříku. Také Bém už letos nekandiduje.

A chybí i celá řádka ministrů z Nečasovy vlády: např. Jaromír Drábek, Jiří Besser, Josef Dobeš nebo Karolína Peake. O lukrativní plat přijdou i bývalí poslanci Věcí veřejných nebo strany LIDEM, žádná z nich totiž do voleb samostatně nejde - někteří poslanci se proto snažili najít místa na kandidátkách u konkurence.

Další skupina bývalých poslanců se sice bude ucházet o hlasy voličů, jejich naděje na zisk poslaneckého mandátu však nejsou velké. Buď z toho důvodu, že kandidují za menší strany, které zřejmě nepřekonají pětiprocentní hranici, nebo jsou na kandidátkách příliš nízko a mohou spoléhat maximálně na to, že je voliči do sněmovny vykroužkují.