Sedm českých policistů se vrátilo z Kosova

Praha - Sedm českých policistů se vrátilo z mírové mise Evropské unie v Kosovu, kde rok pomáhali například při vězeňských eskortách či osobní ochraně srbského pravoslavného biskupa. Skupina policistů působila na severu Kosova v Mitrovici, kam ve čtvrtek odcestovalo dalších sedm policistů, kteří je na misi nahradí. Celkem ve válkou zasažené zemi slouží 18 českých policistů a policistek. Jde o největší zahraniční misi českého sboru.

Velitel skupiny Tomáš Tesárek po příletu novinářům řekl, že mise byla nebezpečná, Češi ji však podle něho zvládli výborně: „Například v lednu a únoru letošního roku čelila severní Mitrovica válce dvou znepřátelených gangů. Který český policista může říci, že v území, které má za úkol spravovat, tak bylo 23 výbuchů granátů během tří týdnů.“

Podle Tesárka také při ochraně jednoho svědka zažili policisté horké chvilky, když někdo vypálil protitankovou střelu na dům, v němž zrovna byli. Zraněn však naštěstí nikdo nebyl.

Letadlo české armády muže přivezlo na letiště v pražských Kbelích. Po příletu sedmičce policistů předal vyznamenání náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. „Měl jsem možnost vidět situaci jak v Prištině, tak i v Mitrovici, kde čeští policisté působí, a ta situace tam je v tuto chvíli relativně zklidněná,“ sdělil Tuhý.

Mitrovici stále rozděluje řeka Ibar na srbskou a albánskou část. Před dvěma lety byla v okolí města frontová linie. Místní Srbové, kteří odmítají nezávislost Kosova, se na barikádách tvrdě střetli s vojáky KFOR. Zátaras na mostě zůstává dodnes.


Podle Martina Mazného, který v Praze slouží u Speciální pořádkové jednotky, předcházel misi velmi náročný výcvik. Na samotné misi pak prý nejobtížnější bylo spolupracovat se zahraničními policisty, kteří mají mnohdy jiný styl práce. „Obavy tam samozřejmě máte, protože je to pořád brané jako válečná zóna, takže když jedete ven, tak slyšíte střelbu z kalašnikova nebo výbuch granátu,“ připustil policista.

Mise s názvem EULEX, na které působí policisté z evropských států od roku 2008, má přispět k nastolení práva v zemi postižené válečným konfliktem i etnickými střety. Češi v Kosovu slouží například s německými, polskými, francouzskými či tureckými policisty. Kromě Kosova působí několik českých policistů také v Afghánistánu a Gruzii. Čeští policisté se zapojili do mírových misí OSN a EU v roce 1999 právě v Kosovu. Od té doby byly české policejní uniformy vidět třeba také v Bosně a Hercegovině, Libérii nebo Jordánsku.