Mléčný chrup v ohrožení: V klíčovém věku mnohé děti zubaře nepotkají

Praha - Na preventivní prohlídky k zubaři chodí jen 40 procent předškoláků. Z hlediska péče o zuby a budoucí stav chrupu jde přitom o klíčové období. Studie ukázaly, že nejvíce se dětem zuby kazí mezi 3. a 4. rokem. Prevenci ale mají od 90. let, kdy byly zrušeny povinné zubní kontroly, v rukou výhradně rodiče. Zkažené mléčné zuby přitom výrazně zvyšují pravděpodobnost kazů u zubů stálých. 

Stačí navštívit libovolnou hromadnou kontrolu zubů u předškolních dětí. Ta, u které byla přítomna Česká televize, nabídla výmluvné výsledky. Například pět dětí z dané třídy předškoláků ještě nikdy u zubaře nebylo. „Tady máme třeba tříletého chlapečka. Je tam 8, 9, 10, vlastně 12 kazů z 20 mléčných zubů,“ počítá u obrazovky dětská zubařka z Olomouce Lucie Míčková.

Podle výzkumu má zkažený chrup už 50 % českých dětí. Každému dvanáctému navíc musí doktor zub kvůli nevratnému poškození vytrhnout. Bakterie, které napadnou mléčný zub, se totiž mohou dostat k zárodkům zubů stálých a poškodit je. Péči o první chrup nesmí podle lékařů rodiče podceňovat. „Pokud by to dítě chodilo pravidelně co půl roku, tak k tomuto nedochází, ty děti jsou na to prostředí zvyklé,“ dodává zubní lékařka Eva Hudečková.

Systematické opatření, jak kazovou epidemii u českých předškoláků mírnit, zatím neexistuje. Jistý model nabízí některé zahraniční země. Například ve Skandinávii mohou při špatné péči o dětský chrup zasáhnout sociální pracovníci. České ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny se alespoň snaží rodiče k prevenci motivovat. „Pokud se rodič s dítětem dostaví na preventivní prohlídku, získává 300 bodů do programu Zdravý život,“ zmínil šéf odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.

Podobné benefity nabízejí i další pojišťovny. Jako bonus za poctivost lidé mohou obdržet různé benefity, nárok na příspěvek, úhradu dalších vyšetření, zákroků nebo rehabilitací.