Nové volby, noví politici. Nebo staronoví?

Praha - Přibývá lidí, kteří aktivně vstupují do politiky. Členskou základnu rozšiřují před předčasnými volbami především menší strany. Ty velké, zavedené naopak o svoje věrné přicházejí a v některých případech hledají další uplatnění právě v nově vzniklých partajích. Ne všichni se ale dostanou rovnou na kandidátky, projít přijímacím kolečkem může trvat i několik měsíců. Definitivní listiny přitom musejí strany odevzdat už za čtyři dny.

Občanští demokraté měli v roce 2010 přes 30 tisíc členů, každý další rok jich víc než dvě tisícovky ztratili a nyní mají zhruba 21 tisíc straníků. Podle předsedy to ale není nic, za co by se museli stydět. „ODS se skutečně zbavila některých lidí, kteří v ní byli buď nějak účelově, nebo z nějakého osobního prospěchu,“ řekl úřadující předseda strany Martin Kuba. Sociální demokraté tak radikální ztrátu neevidují, přesto se jejich řady během tří let ztenčily téměř o dva tisíce členů.

Video Nové volby, noví politici. Nebo staronoví?
video

Nové volby, noví politici. Nebo staronoví?

To nové strany a hnutí o členy nouzi nemají. Ulovit duše pro ně není - zvlášť před volbami - žádný problém. Třeba hnutí ANO má přes tisícovku členů a dalších pět a půl tisíce zájemců o stranickou průkazku. Rychlému, nekoordinovanému náboru se ale nové strany brání a zájemce o členství tak čekají osobní pohovory i dlouhé čekací doby na členství.

Masivnímu přílivu lidí čelila v době svého vzniku i TOP 09. „Měli jsme vytvořené dostatečné mechanismy, abychom se s nimi stejně rychle dokázali rozloučit,“ upozornil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kvůli vzniku TOP 09 ale prořídly řady lidovců, kteří v současné době mají kolem třiceti tisíc členů, na počátku 90. let se přitom číslo blížilo sto tisícům.


I v letošním předvolebním boji politici převlékají trika. Třeba bývalý poslanec ODS Michal Doktor je teď jihočeským lídrem bloku Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru. Pro nové strany totiž nemusí být úspěchem jen velikost členské základny, ale taky atraktivní politické duše, které se jim podaří vylovit v rybníce konkurenta.

Kolik členů mají politické strany?

Komunisté měli ke konci loňského roku 53 a půl tisíce členů. Před deseti lety jich přitom bylo přes 100 tisíc. Hnutí Úsvit přímé demokracie má pouze 9 členů. Sází spíš na příznivce, kterých registruje několik tisíc. Zemanovci odhadují počet straníků na 3100. Ve srovnání s předchozím rokem jich zhruba 500 přibylo. 1400 členů evidují Zelení, jejichž počet výrazně nesnížil ani odchod jejich bývalého předsedy Martina Bursíka, který založil vlastní stranu.