Unikátní operace: IKEM poprvé rozdělil jedna játra dvěma dospělým

Praha - Lékaři transplantačního centra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v Česku jedna darovaná játra úspěšně rozdělili mezi dva dospělé. Dosud se při transplantaci dělila játra jen pro jednoho dospělého a dítě. Transplantaci provedli lékaři v noci na pondělí. Játra dostal mladý manželský pár, který se otrávil muchomůrkou zelenou. Otrava touto houbou je téměř vždy smrtelná.

Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM:

„Měli jsme pouze jedna játra a měli jsme etické dilema, zda pomoci pouze jednomu -v takovém případě by ten druhý téměř jistě zemřel - anebo se pokusit o výkon, který jsme ale nikdy neprovedli a který je technicky ještě mnohem složitější, než rozdělení jater pro dítě a dospělého.“


„Podobný výkon, rozdělit játra mezi dva dospělé, kteří potřebují urgentně transplantaci po otravě, se s největší pravděpodobností nepodařilo žádnému pracovišti na světě,“ uvedla mluvčí IKEMu Veronika Velcová. Příprava řady dílčích operací trvala celý den, další tři operace pak 12 hodin. „Nyní, čtyři dny poté, se manželům daří dobře, transplantovaná játra začala fungovat a je reálný předpoklad, že by tak otravu mohli přežít,“ uvedla mluvčí s tím, že nebýt okamžité transplantace, mladý pár by se nedožil ani dalšího rána.

Stav manželů se po otravě rychle zhoršoval, játra jim selhala během několika hodin. Okamžitá transplantace byla jediným řešením. „Zákrok byl o to náročnější, že mladá žena nebyla kompatibilní svou krevní skupinou s krevní skupinou dárce. Z tohoto důvodu jsme u ní museli ještě rychle provést imunologickou přípravu, která spočívala v odstranění protilátek. Bez toho by tělo nový orgán okamžitě odmítlo a žena by zemřela,“ dodal Froněk.

Program dělení jater na dvě části zavedl IKEM v roce 2003. Dosud dělili játra v pěti případech, větší část pro dospělého, menší pro dítě. Dělením se zčásti řeší nedostatek orgánů k transplantaci, lékaři jsou tak schopni pomoci více pacientům, kteří na nová játra čekají. IKEM transplantuje játra 18 let, jen loni pomohl rekordním 83 pacientům, letos by počet zachráněných mohl být ještě vyšší.