Ráno bylo mrazivé, na Šumavě až sedm stupňů pod nulou

Praha/Plzeň – Svatý Václav s sebou přinesl mrazivé ráno. Na třetině měřicích stanic v Česku klesla teplota pod nulu – nejnižší hodnotu teploměr ukázal v Březníku na Šumavě, kde meteorologové naměřili minus 7,5 stupně Celsia. Mráz byl ale i ve městech, třeba v Plzni nebo Karlových Varech. Nová teplotní minima pro dnešní den meteorologové zaznamenali na 19 místech.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Karl-Josef Hildenbrand

„Minimální teplotu pod bodem mrazu zaznamenalo celkem 33 procent stanic z 203 měřicích,“ uvedl Pavel Borovička z ČHMÚ. Teploty pod bodem mrazu nicméně naměřili meteorologové v ranních hodinách na několika místech už v pátek, zejména v horách na severu Čech.

Dnes ráno klesla rtuť na teploměru o více než čtyři stupně pod nulu ještě na měřicí stanici Rokytská slať, která je stejně jako Březník poblíž šumavské Modravy (minus 7,1 stupně Celsia), dále v Šindelové na Sokolovsku (minus 5,3 stupně Celsia), šumavské Horské Kvildě (minus 4,3 stupně Celsia) a v jizerskohorské Jizerce. Mráz meteorologové naměřili také na stanicích v Jevíčku na Svitavsku, Ústí nad Orlicí nebo České Lípě.

„Mnohem častěji než v pátek byly překonávány i teplotní rekordy platné pro daný den,“ dodal Borovička. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku naměřili minus 0,1 stupně Celsia, což dokonce změnilo rekord platný pro celé září. Ten dosavadní pocházel z 21. září 1997, kdy spadla teplota na plus 0,2 stupně Celsia.

Ranní mrazíky lze podle meteorologů očekávat ještě po několik dalších dní. V noci a k ránu budou teploty kolem nuly, odpoledne mezi deseti až 15 stupni Celsia.