Rath: Žádné další obvinění jsem nedostal, jde o předvolební boj

Praha - Exposlanec David Rath (dříve ČSSD), obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce, podle svého vyjádření ještě neobdržel obvinění, o kterých tento týden informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Akci policie a žalobců, kteří rozeslali v kauze obvinění dalším lidem a firmám, považuje za možnou součást předvolebního boje, která má směřovat k poškození ČSSD.

„Média již třetí den informují o tom, že jsem obviněn z dalších skutků. Já jsem přitom doposud nic neobdržel, a to v situaci, kdy některá média vydávají části údajných odposlechů,“ napsal Rath z vazby s tím, že je pro něj obtížné se proti tvrzením nějak bránit. Ve vyjádření zopakoval, že „žádný úplatek nevzal, ani si nenechal slíbit“. Obvinění podle něj mohou souviset i s rozhodováním o jeho propuštění z vazby, o které nedávno již počtvrté neúspěšně žádal. Jeho advokáti si ale podali stížnost, kterou má projednat Vrchní soud v Praze.

David Rath: „Tato takzvaná nová obvinění založená na téměř dva roky starých odposleších jsou tedy nejspíš motivována volbami a stávají se součástí předvolebního boje.“


Policie podle Ratha „navazuje na tradici plukovníka Kubiceho a jde o snahu poškodit ČSSD, ale i další takzvané tradiční strany“. Narážel tím na takzvanou „Kubiceho zprávu“ z května 2006, v níž bývalý ministr vnitra Jan Kubice ještě jako šéf protimafiánského policejního útvaru krátce před volbami do sněmovny popsal napojení zločinu na politiku, konkrétně na tehdy vládnoucí ČSSD.

Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová před Krajským soudem v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Kvůli podezření z korupce při dodávání vybavení do některých středočeských nemocnic policie začala vyšetřovat několik firem včetně vedení firmy Metrostav. Údajně jde o generálního ředitele Pavla Piláta a obchodního náměstka firmy Jiřího Anděla. Obvinění dostalo také devět lidí. Vedle trojice Rath, Kott a Pancová i podnikatelka Lucie Novanská. Lidové noviny uvedly, že stíhaní jsou i další dva obžalovaní z Rathovy kauzy - Pavel Drážďanský a Martin Jireš - a také šéf středočeské záchranky Martin Houdek. Ten obvinění zatím neobdržel. „Vůbec tomu nerozumím, jednalo se o transparentní výběrové řízení přes auditorskou firmu,“ sdělil. Ze tří nabídek byla vybrána firma FD servis. „Cena za tento typ sanit byla a myslím, že dosud je, nejnižší v historii ČR,“ dodal.

Rath, Pancová a Kott měli chtít na úplatcích bezmála 60 milionů

Vedení Metrostavu prozatím vinu odmítá a tvrdí, že se hodlá právně bránit. Deník Mladá fronta DNES ale zveřejnil i část policejních odposlechů, ve kterých Pancová „nešikovně“ hovoří o zakázkách s Pilátem. Kromě Metrostavu předali detektivové obvinění také několika  firmám, jejichž šéfové nebo manažeři jsou i mezi obžalovanými v Rathově kauze. Je mezi nimi například stavební firma Ivany Salačové FISA, která se nyní jmenuje JIPE. Podle žalobce Petra Jiráta se měly zapojit do zmanipulovaných tendrů i společnosti Subterra, PSG International, Bak stavební společnost, Pohl cz, Pegisan, Konstruktiva Branko, Stavitelství Kladno a Ingbau cz.

Nové stíhání se podle médií týká celkem čtyř zakázek. První je nákup 48 sanitek pro Středočeský kraj za 140 milionů korun. Další tři se týkají rekonstrukce nemocnic v Kolíně, Kladně a Mladé Boleslavi. Rekonstrukce kladenské nemocnice měla údajně stát 270 milionů, dostavba nového pavilonu pro kolínskou nemocnici pak prý 110 milionů. Výběrová řízení ale byla zrušena. Podle Lidových novin šlo celkem o zakázky za tři čtvrtě miliardy korun a Rath, exšéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a bývalý poslanec Petr Kott měli chtít na úplatcích bezmála 60 milionů.