Morava se loučí s babím létem, Čechy uniknou sněhu jen o vlásek

Praha – Zatímco Čechy a hlavně jejich západní část čeká víkend téměř mrazivý, na Moravě si lidé budou ještě moci užít odcházejícího babího léta. Nejmrazivější obavy meteorologů se ale snad nenaplní a na první sníh si tak ještě chvilku budeme moci počkat. Zatímco o víkendu meteorologové příliš srážek neočekávají, začátek příštího týdne nejspíš proprší a na další pěkné dny si tak budeme muset počkat až do čtvrtka a pátku, kdy by se po rozplynutí ranních mlh mohlo vrátit slunečné počasí s teplotami sahajícími až k patnácti stupňům.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Karl-Josef Hildenbrand

Mezi západním a jihozápadními Čechami a východní a severovýchodní Moravou a Slezskem budou do víkendu rozdíly větší než deset stupňů; zatímco Západočeši se musí připravit na pouhých 8 až 10 stupňů Celsia, Moravané a Slezané se mohou těšit na příjemných 20. „Je to tím, že nad námi se vlní studená fronta. Takže zatímco do Čech se dostává velmi studený vzduch, tak na Moravu proudí před tou frontou teplý vzduch,“ vysvětlila meteoroložka Marie Odstrčilová.

Podle původních předpovědí mohlo o tomto víkendu na Šumavě nebo v Krušných horách dokonce nasněžit, meteorologové to ale spíše nepředpokládají. „Kdybychom na západě měli vyšší hory, tak by tam nejspíš sněžilo,“ řekla Odstrčilová.

Mlhavý podzimBabí léto je slunečné počasí s ranními mlhami a velmi chladnými rány, kdy teploty mohou dosáhnout i bodu mrazu, které přichází na konci září a začátku října. Na rozdíl od letošního babího léta, které bylo poměrně chladné, pak přes den bývají teploty poměrně vysoké a mohou se blížit i dvaceti stupňům.


Na víkend déšť ustane, od úterý ale bude pršet více. V druhé polovině týdne se pak sice objeví ranní mlhy, pokud se ale rozpustí, mohou se teploty vyšplhat až k 15 stupňům.

Mlha, smog a tma: Někteří raději vyrazí k moři

Podzimní počasí je spojeno i s horšími rozptylovými podmínkami, ty jsou ještě horší, pokud se během dne nerozpustí mlhy. Navíc se krátí dny, které v létě trvají až 16 hodin, zatímco teď během podzimu si musíme vystačit s hodinami jedenácti.

  • „Nedá se s tím nic dělat, jsme ve střední Evropě, a pokud by chtěl někdo vyrovnanější světelné podmínky, musel by na rovník,“ řekla Odstrčilová.

K moři ale mohou lidé vyrazit i na jih Evropy, v říjnu by ale Odstrčilová doporučila volit lokality co nejjižnější a taky spíše na východě kontinentu. Příjemné teploty nabízí třeba Turecko, kde i v říjnu rtuť teploměru stoupá až ke 33 stupňům, vyrazit můžete i na Kypr nebo do Izraele, který zase láká na velice teplou vodu v moři. O něco chladněji, ale stále příjemně je pak na Sicílii nebo na Maltě, kde můžete očekávat teploty kolem 27 až 29 stupňů.

Video Události o počasí v Česku
video

Události o počasí v Česku