Češi zůstávají skeptičtí: Volby politickou krizi nevyřeší

Praha – Čtyři pětiny Čechů si nemyslí, že by volby vyřešily současnou politickou krizi. Přesto je téměř polovina lidí s jejich výsledkem spokojena. Vyplývá to z bleskového průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi. Podle 44 procent dotázaných by měl prezident Miloš Zeman pověřit sestavením vlády předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, 16 procent respondentů si naopak myslí, že možnost sestavit novou vládu by měl dostat předseda té strany, která volby sice nevyhrála, ale má reálnou možnost sestavit ve sněmovně většinovou koalici.

Za předpokladu, že prezident pověří sestavením vlády ČSSD, většina respondentů (40 procent) očekává, že sociální demokraté osloví k vytvoření koalice KSČM. Třicet procent dotázaných očekává koalici ČSSD a hnutí ANO. Celá čtvrtina oslovených neví nebo odmítla odpovědět. Zajímavostí je, že dvě procenta respondentů si myslí, že ČSSD se o sestavení vládní koalice vůbec pokoušet nebude a vytvoří jednobarevnou menšinovou vládu.

Hodnocení výsledků voleb: koaliční partneři pro ČSSD
Hodnocení výsledků voleb: koaliční partneři pro ČSSD

„Nejdůležitější informací je, že poměrně velká část lidí není spokojena s výsledky voleb, což se dalo očekávat už v týdnech před volbami. To, že není žádný jasný vítěz voleb a sestavování povolební koalice bude kvůli tomu poměrně náročné a složité, voliče frustruje,“ uvedl ředitel výzkumné společnosti TNS Aisa Bronislav Kvasnička.


Vláda hned tak nebude…

Většina respondentů očekává, že sestavení nové vlády bude během na dlouhou trať - 37 procent dotázaných očekává, že povolební vyjednávání budou trvat jeden až dva měsíce, podle 30 procent dotázaných budou vyjednávání trvat dva až čtyři týdny. Až čtyřměsíční vyjednávání očekává 14 procent respondentů.

Výsledky voleb Čechy zajímal

I přesto, že Češi nevěří, že by volby jakkoliv vyřešily současnou politickou krizi v zemi, drtivá většina z nich si nenechala ujít aktuální volební výsledky. Osobně je sledovalo 70 procent dotázaných, naopak pouze 30 procent se o průběh sčítání hlasů a konečné výsledky nezajímalo.

Hodnocení výsledků voleb: zájem o aktuální výsledky
Hodnocení výsledků voleb: zájem o aktuální výsledky

Zhruba polovina respondentů očekává, že prezident Zeman bude při povolebních vyjednáváních vystupovat nadstranicky (47 procent oslovených). Prakticky stejné množství lidí (46 procent oslovených) si naopak myslí, že Zeman bude inklinovat k nějaké straně. Sedm procent respondentů odmítlo na otázku o „nadstranickosti“ hlavy státu odpovědět. 

Bleskový průzkum provedla společnost TNS Aisa pro Českou televizi. Sběr dat probíhal 26. 10. 2013 od 17:00 do 20:30 formou telefonického dotazování. Do výzkumu bylo zahrnuto 600 respondentů.