Rozkol v ČSSD: Strany jsou trpělivé, nicméně čas běží

Praha – Rozpory ve vedení České strany sociálně demokratické se nezamlouvají představitelům dalších stran. Ty, které už se po volbách vymezily jako opoziční – TOP 09 a ODS – hovoří o velkém problému a snaze prezidenta Zemana koncentrovat moc. Strany, které by s ČSSD mohly v budoucnu spolupracovat, jsou zdrženlivější a chtějí sociálním demokratům dát čas na vyřešení svých sporů, současně se však obávají, aby se vše neprotáhlo na několik týdnů. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa by ohrožený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka udělal nejlépe, kdyby klíčové jednání výkonného výboru své strany o týden uspíšil.

Předsednictvo ČSSD po volbách vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadilo ho z týmu vyjednávajícího o budoucí vládě, Sobotka odmítl odstoupit z čela strany i z vyjednávacího týmu – a nakonec ho v tom podpořil i nový poslanecký klub. Mezitím se objevily informace o údajné schůzce Sobotkových kritiků v čele s Michalem Haškem a prezidenta Zemana, která měla proběhnout za Sobotkovými zády. Zatímco však sociální demokraté Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek konání schůzky potvrdili, první místopředseda ČSSD Michal Hašek, který stojí v čele protisobotkovského křídla, odmítá, že by kdy proběhla.

TOP 09 a ODS hledají Zemana v pozadí

Dění na špici ČSSD sledují i představitelé dalších sněmovních politických stran a obávají se, aby se situace neprotahovala. Rozkol v nejsilnější straně nové Poslanecké sněmovny totiž paralyzoval povolební jednání jak o podobě sněmovny, tak i o budoucí vládě.

Představitelky stran TOP 09 a ODS, které patrně skončí v opozici, Helena Langšádlová a Miroslava Němcová vidí rozkol sociální demokracie jako výsledek snahy prezidenta Miloše Zemana získat pro sebe co největší moc. „Je velká snaha ze strany pana prezidenta koncentrovat moc ve svých rukou. Projevovalo se to ustanovením Rusnokovy vlády, jeho vztahem k bývalé Poslanecké sněmovně a pokračuje to tím, že se pokouší ovládnout sociální demokracii,“ shrnula Helena Langšádlová v Událostech, komentářích. Podle Miroslavy Němcové proběhla údajná schůzka Haškova křídla se zástupci Hradu v době, kdy volební lídři stran, které se dostaly do sněmovny, debatovali v televizi. „Slyšela jsem vyjádření komentátorů, kteří říkali, že to je marginálie. Já myslím, že – pokud jde o dopad na politické dění, na pozici jednak sociální demokracie a jednak parlamentu jako takového – to žádná marginálie není,“ podotkla Němcová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip o řešení problémů ČSSD:

„Sociální demokracie musí co nejrychleji vyřešit ten svůj spor. Může to vyřešit jen ústřední výkonný výbor. Já být na místě Bohuslava Sobotky, tak bych nečekal na 10. listopad a udělal bych to už tuto sobotu.“


Možní partneři ČSSD čekají – zatím trpělivě

Mírněji se na adresu ČSSD vyjadřují strany, které nevylučují, že by mohly podpořit sociálnědemokratickou vládu nebo s ČSSD vytvořit koalici. „Nechceme přilévat do ohně, já jim jenom přeju, ať si to co nejrychleji vyřeší,“ řekl v Událostech, komentářích Tomio Okamura z hnutí Úsvit. I další strany by však uvítaly, kdyby sociální demokraté své spory urovnali co nejrychleji. „Co se dá říct jako jasný limit, je první zasedání sněmovny,“ naznačil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Upozornil, že v té době by však již měla být předjednána například podoba nového rozpočtu či nový způsob čerpání evropských dotací. Zatím je ale KDU-ČSL ochotna čekat. „Pro nás je důležité, zda se tato situace bude protahovat na týdny. Pokud bude vyřešena během dnů, tak budeme rádi,“ poznamenal Bělobrádek.

Čeká také druhé nejsilnější sněmovní uskupení ANO 2011. Jeho poslanec Martin Komárek situaci přirovnal ke krátkodobým vnitřním problémům jindy renomované firmy. „Jistě nějakou dobu budete čekat. Firmě důvěřujete, ale má nějaké vnitřní problémy, tak chvíli počkáte,“ řekl Komárek. Jak dlouhá „chvíle“ čekání bude, však říct nechtěl, o tom podle Martina Komárka rozhodne vedení ANO.

Podle komentátorů by ale mohlo dlouhé čekání potenciálním partnerům ČSSD nakonec přijít vhod. „Myslím, že pan Babiš je tím, co se dnes děje, sám docela překvapen. Za dobu, co se věnuje byznysu, si myslím, že se těžko dostal do podobné situace, kdy by se mu před klíčovým kontraktem úplně rozsypal protivník,“ uvedla komentátorka Aktuálně.cz Zuzana Kubátová. Je přesvědčena, že Andrej Babiš rozkolu v ČSSD dokáže velice dobře využít k posílení své pozice pro vyjednávání o vládě.