Plzeňská ODS chce, aby Pospíšil opustil i sněmovnu

Plzeň - Plzeňská ODS vyzývá Jiřího Pospíšila, aby po odchodu z ODS opustil i sněmovnu a zastupitelstvo - tedy všechny politické funkce, do kterých byl za stranu zvolen. Regionální rada dočasně pověřila vedením krajského sdružení ODS místopředsedu Vladislava Vilímce, a to do doby, než bude zvolen nový předseda. Pospíšil se minulý týden odmítl vzdát sněmovního křesla kvůli zodpovědnosti k voličům v Plzeňském kraji. Navíc ani nepodepsal stranický závazek, podle kterého by každý „odpadlík“ z klubu ODS měl sněmovnu opustit.

Členy ODS v kraji Pospíšilův odchod se strany po šestnáctiletém členství podle Vilímce dost překvapil. „Regionální rada dnes vzala vystoupení pana Pospíšila z ODS na vědomí a poděkovala mu za vykonanou práci. Shodla se také na tom, že byl zvolen za ODS, a měl by se proto vzdát pozic získaných na základě kandidátky ODS,“ řekl Vilímec. 

Bývalý místopředseda ODS a někdejší ministr spravedlnosti Pospíšil minulý týden oznámil svůj odchod ze strany. Současně řekl, že poslanecký i krajský mandát si ponechá. Odchod zdůvodnil oboustrannou ztrátou důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Na nedávném kongresu ODS se mu ani na čtvrtý pokus nepovedlo obhájit funkci místopředsedy. K odchodu ze sněmovny Pospíšila nenutí ani předvolební závazek, že se vzdá poslaneckého křesla, pokud opustí klub občanských demokratů. Na rozdíl od jiných kandidátů ODS před loňskými volbami takový závazek nepodepsal - jak řekl, kvůli výhradám vůči formulacím a nejednoznačnosti tohoto čestného prohlášení. 

Po loňských parlamentních volbách se v kraji dostal do sněmovny za ODS pouze Pospíšil, bývalý poslanec a místostarosta Kdyně Vilímec díky preferenčním hlasům skončil za ním na druhém místě, když ze třetí pozice přeskočil dalšího bývalého poslance ODS Jiřího Papeže. Vilímec je tedy prvním náhradníkem, pokud by Pospíšil poslanecký mandát složil. 

Pospíšila zvolil regionální sněm předsedou krajské organizace loni v listopadu už na šesté dvouleté období. Po jeho vystoupení ze strany musí nového krajského šéfa zvolit sněm. Podle Vilímce by se měl s největší pravděpodobností konat 17. března.