Mužům hrozí za navrtání potrubí pět let vězení

Knyk - Kvůli navrtání potrubí firmy Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku obvinila policie čtyři muže z Chotěboře. Třem hrozí až pět let vězení, čtvrtému dva roky. Muži ukradli naftu za necelých čtyřicet tisíc korun, celková škoda je ale víc než 27 milionů korun - nafta totiž unikala volně do přírody.

Podezřelé muže zadržela policie minulý týden. Nyní jsou stíháni na svobodě. Jde o bratry ve věku 22 a 26 let, jimž pomáhali další dva muži, jednomu je 19 let a druhému 44 let. Škoda na potrubí byla vyčíslena na 49 000 korun.

„Trojice pachatelů je obviněna z trestných činů poškození cizí věci, poškození a ohrožení životního prostředí a krádeže. Čtvrtý pachatel je obviněn z krádeže,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Muži nejméně pětkrát odčerpali do kanystrů nejméně tisíc litrů nafty.

Kriminalisty dovedlo k podezřelým zařízení, které našli na produktovodu. Při domovních prohlídkách objevili další věci. „Podařilo se nám nashromáždit dostatek důkazů k tomu, abychom mohli prokázat, že tři ze čtveřice pachatelů si v listopadu loňského roku pořídili speciální navrtávací pás a další věci, jako jsou hadice, kohouty a spojky, které společně zkompletovali ve funkční zařízení,“ uvedl havlíčkobrodský kriminalista Petr Janata. Muži u potrubí odkopali zeminu a instalovali zařízení. To zahrnuli hlínou, aby nebylo vidět. 

Unikající nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Na naftu v potoce upozornili záchranáře 29. prosince tři chlapci, kteří šli kolem. Podle odhadu firmy Čepro potrvají sanační práce celý rok. 

Většina zasažených pozemků i kaskáda nedávno revitalizovaných rybníků na Cihlářském potoce patří městu Havlíčkův Brod. „K dnešnímu dni bylo odtěženo zhruba 6 170 kubíků zeminy, předpokládáme ještě sanaci asi 200 kubíků. Průběžně odčerpáváme a čistíme podzemní vodu,“ uvedla mluvčí Čepra. 

Čepro bude v trestním řízení vymáhat škodu způsobenou na produktovodu a pohonných hmotách a také náhradu nákladů na likvidaci ekologických škod.