Rok po osvobození Bárty došlo na vyšetřování Škárky a Kočí

Praha - Případ údajné korupce ve straně Věci veřejné má pokračování. Téměř přesně rok po pravomocném rozsudku, že Vít Bárta tehdejší poslanecké kolegy neuplácel, začala policie prověřovat naopak Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Podezřívá je, že Bártu obvinili křivě.

Dvakrát vyzýval soudce Šott policii a státní zástupce, aby se při vyšetřování zaměřili i na Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Trvalo to 12 měsíců, ale nakonec ho vyslyšeli. „Policie minulý týden zahájila úkony trestního řízení, a to pro trestný čin křivé obvinění. Týká se to dvou podezřelých osob,“ potvrdila mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Štěpánka Zenklová. Podle informací ČT jde právě o Kočí se Škárkou. 

Kromě rok starého pravomocného rozsudku, který padl u Městského soudu v Praze, vychází policie také z trestního oznámení, které loni v létě podal Vít Bárta. „My jsme podali trestní oznámení proto, že policie po vyjádření soudce Šotta nekonala. Proto jsme připomenuli všechny nepravdy, které se prokázaly u mého soudu,“ uvedl bývalý poslanec a bývalý předseda strany Věci veřejné Vít Bárta. Bárta proto prověřování svých někdejších soudních oponentů vítá, oni sami ho zatím nechtějí komentovat. Kroky Víta Bárty možná zamíří i k civilnímu sporu se Škárkou a Kočí – kvůli údajné škodě na jeho pověsti. Takový postup ale zváží až podle závěrů policejní práce.

Bártu nakonec soud zprostil obvinění

Bárta podle obžaloby dával stranickým kolegům peníze za loajalitu, označovali to však za půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 původně Bártu potrestal za podplácení osmnáctiměsíční podmínkou a Škárku za podvod třemi lety vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil s tím, že Bárta ani Škárka trestný čin nespáchali. Případem se potom znovu zabýval Nejvyšší soud. Soudy podle něj měly Bártu shledat vinným z podplácení a Škárku z poškozování cizích práv.

Obžaloba konkrétně tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Případ ale nakonec skončil ve prospěch Víta Bárty: městský soud odmítl, že by Bárta uplácel, s argumentací: „Chování ve stylu politického intrikaření nepodléhá trestní odpovědnosti, ale odpovědnosti před voliči.“ Definitivní tečkou bylo sdělení Nejvyššího soudu, který odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti zprošťujícímu verdiktu.