Ministryně Válková odvolala šéfa Vězeňské služby

Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Ztratila prý důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství. Řízením sboru pověřila šéfa věznice Rapotice na Třebíčsku Pavla Ondráška. Válková zahájila řízení o odvolání Dohnala už v únoru, protože nebyla spokojena s jeho přístupem k ministerské kontrole. Dohnal dnes označil své odvolání za neplatné – je prý překvapen, že může ministryně spravedlnosti opakovaně postupovat v rozporu se zákonem. Za svého nadřízeného se po zahájení kontroly postavilo i několik desítek ředitelů a ředitelek věznic. Většinu oslovených politiků dnešní odvolání šéfa Vězeňské služby překvapilo a tento krok kritizují.

„Pana generála jsem odvolala z funkce zejména proto, že jsem se přesvědčila, že to není člověk, se kterým by bylo možné realizovat reformu v oblasti vězeňství tak, jak si ji já představuji,“ uvedla ministryně Válková pro ČT.  

Válková už dříve řekla, že Vězeňská služba nezajistila pro ministerskou kontrolu dostatečné podmínky. Obstrukce a průtahy, buď záměrné, nebo z nedbalosti, ji podle ní vedly k zahájení řízení s Dohnalem. „Výsledek může být i to, že s panem generálním ředitelem Vězeňské služby se dohodneme na odchodu, pokud budou výsledky kontroly takové, jaké by neměly být,“ uvedla na konci února Válková.

Mistryně se opírá i o výsledky auditu. Ten například odhalil soudní průtahy a s tím souvisejí vysoké náklady spojené se stavbou věznice Říčany nebo sporné vyplacení 21 milionů za rušičky ve věznicích. „To jsou věci, které se děly a fungovaly za éry mých předchůdců,“ brání se Dohnal, který už v únoru odmítl, že by kontrolu nějak bojkotoval. Kontrolorům prý nabídl maximální spolupráci, poskytl jim kancelář i výpočetní techniku. Zaměstnanci podle Dohnala navíc okopírovali 25 tisíc stran dokumentů.

Dnešní rozhodnutí pak označil za neplatný úkon: „Jsem odvoláván podle jiného zákona, než jsem byl ustanoven. Rozhodnutí nemá ani poučení, nemá základní právní znaky. Navíc jsou mi vytýkány věci z doby, kdy jsem ještě vůbec nebyl ve funkci. Jsem překvapen, že paní ministryně opakovaně jedná v rozporu se zákonem,“ uvedl Dohnal pro ČT.

Dohnal stál v čele Vězeňské služby od prosince 2012, kdy ho jmenoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ve funkci nahradil Jiřího Treglera, kterému předtím dělal náměstka. K Vězeňské službě nastoupil na počátku 90. let – tehdy začínal jako strážný v pankrácké věznici a postupně v ní prošel řadou funkcí. Loni v říjnu ho prezident republiky jmenoval do hodnosti brigádního generála.

Podle ministerstva odhalil audit závažné nedostatky v hospodaření

Podle Lidových novin sice audit zjistil některá pochybení, týkala se však převážně dřívějšího vedení věznic. Vůči Dohnalovi směřovala např. výtka, která se týkala užívání služebních vozidel pro vlastní účely některých vedoucích zaměstnanců.

Ministerstvo spravedlnosti však v tiskové zprávě tvrdí, že provedená kontrola odhalila závažné nedostatky v hospodaření s majetkem například v oblasti zadávání veřejných zakázek či čerpání prostředků z fondů Evropské unie. „Ministryně spravedlnosti konstatuje, že přístup Petra Dohnala má negativní dopad na hospodaření s majetkem státu,“ napsalo
ministerstvo v tiskové zprávě. Dohnal prý také mimo jiné nerespektoval úkol připravit redukci počtu tabulkových pracovních míst na Generálním ředitelství Vězeňské služby ČR. 

„Řadě porušení právních předpisů nebylo zabráněno, tato porušení nebyla odstraňována ani napravována. Docházelo tak k prohlubování protiprávního stavu, vzniku škody a nehospodárných výdajů,“ uvedlo ministerstvo k výsledkům prověrky.


Reakce oslovených politiků:

Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) – místopředseda Poslanecké sněmovny

„Zatím jsem nezaznamenal žádné relevantní důvody, pro které paní ministryně ředitele Vězeňské služby odvolala. Zatím se to z vnějšího pohledu jeví spíše jako spor dvou lidí – pevně věřím, že paní ministryně dá důrazně na stůl důvody toho, proč tento poměrně zásadní krok udělala.“

Roman Váňa (ČSSD) – předseda výboru pro bezpečnost

„Informaci zatím nemám oficiálně k dispozici, ale skoro se mi nechce věřit, že by paní ministryně mohla takovou chybu udělat. Pokud se ale opravdu pokusila odvolat generálního ředitele, tak je to přinejmenším porušení dohody. Na jednání výboru pro bezpečnost jsme se jasně dohodli, že výsledky kontroly nejprve projedná podvýbor pro vězeňství. Rozhodnutí o odvolání ředitele je podle mého názoru naprosto nesprávné a řekl bych až právně vadné.“

Pavel Blažek (ODS) – bývalý ministr spravedlnosti

„Bylo to předvídatelné rozhodnutí, paní ministryně pouze hrála pokryteckou hru na to, že se vede nějaké správní řízení. Bylo dopředu rozhodnuté. Podle mého jde o nezákonné rozhodnutí, manažersky nesprávné, pokrytecké a mimořádně zbabělé. Paní ministryně se jmenuje dobře, když se jmenuje Válková. Hned po nástupu rozjela válku se státními zástupci, teď začala krize ve Vězeňské službě.“

Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) – členka výboru pro bezpečnost

„Rozhodnutí o odvolání mě zaskočilo, byla jsem přesvědčena, že paní ministryně poté, co musela zaznamenat reakce na zahájení řízení o odvolání generála Dohnala, své rozhodnutí přehodnotí. Protože dlouholetý ředitel Vězeňské služby ve funkci generála, to opravdu není řadová funkce. Současné jednání paní ministryně lze nejlépe připodobnit k tomu, jak se chovala Karolína Peake při svém krátkém působení na ministerstvu obrany: jako neřízená střela.“    

Pavel Bělobrádek – předseda KDU-ČSL

„Je to zcela v gesci paní ministryně, ona si nese odpovědnost a za paní ministryni nese odpovědnost hnutí ANO. Já se v té oblasti nemohu orientovat tak podrobně a kde je pravda, to také nevím.“

Tomio Okamura – předseda hnutí Úsvit

„Rozhodně by mělo být právo každého ministra, aby se obklopil lidmi, kterým důvěřuje a kteří ministrovi nepodrážejí nohy. My jako opoziční strana však nemáme konkrétní informace k tomuto případu. Paní ministryni požádáme o vysvětlení, protože ředitel Vězeňské služby je tak vysoká funkce, že by to rozhodně nemělo být na základě politického klíče.“

Vydáno pod