Policejní prezident by mohl být znám v pondělí, utkají se Tuhý a Brunclík

Praha - O funkci policejního prezidenta mají zájem dva uchazeči, České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jména zatím prozradit nechce – jedním ze zmíněné dvojice je ale současný pověřený šéf policejního sboru Tomáš Tuhý, který záměr ucházet se o místo potvrdil už včera. Druhým kandidátem je podle Radiožurnálu první náměstek šéfa Generální inspekce bezpečnostních sboru Dušan Brunclík. Kdo bude policejním prezidentem, by podle Chovance mohlo být jasné už v pondělí. 

Výběrová komise bude podle mluvčího ministerstva Pavla Nováka při pohovoru mimo jiné posuzovat koncepci a vizi rozvoje policie, kterou museli uchazeči o post šéfa policie podat s přihláškou. „Dá se předpokládat, že vzhledem k tomu, že jsou pouze dvě žádosti, mohla by se dostat policejní komise k rozhodnutí na začátku příštího týdne,“ doplnil Novák.

Sedmičlenná výběrová komise je složená z odborníků ministerstva nebo zástupců odborů. Povede ji první náměstek ministra Jan Sixta. „Pokud mi odborná komise jednoznačně doporučí jednoho z kandidátů ke jmenování, nebudu váhat ani minutu. Je velmi pravděpodobné, že policie bude mít příští týden policejního prezidenta s nezpochybnitelným mandátem,“ řekl Chovanec. Pokud by však komise žádného z adeptů nepodoručila, bude následovat druhé kolo.

Vedoucí komise Jan Sixta:

„Kandidáti jsou oba kvalitní a myslím si, že se komise určitě dobere k nějakému jednoznačnému výsledku.“


Ministr vnitra oslovil v předchozích týdnech dopisem hned dvacet lidí z policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).  

Video Chovanec: V pondělí by mohl být vybrán nový šéf policie
video

Chovanec: V pondělí by mohl být vybrán nový šéf policie

Podle předsedy Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka však nešlo mnoho zájemců očekávat, protože oslovení důstojníci většinou již několik let řídí jiné bezpečnostní složky a mají například rozpracované úkoly. Přechod na prezidium by proto pro ně mohl být problém. „Nový prezident by měl začít pracovat na personálních otázkách, to znamená posílení o nové policisty. Měl by také jednat o platové situaci a především také o vybavení a o výdajích na provoz policie,“ uvedl Štěpánek pro ČT.   

Křeslo policejního prezidenta je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise nového šéfa vnitra Chovance zamítla.

Bývalý ministr vnitra Jan Kubice podle komise v roce 2012 po odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho v rozporu se zákonem nejdříve odvolal Červíčka z pozice náměstka a pak ho jmenoval šéfem policie. Červíčka měl přitom z pozice náměstka podle rozkazu Petra Lessyho odvolat policejní náměstek Pavel Osvald.