Válková k neshodám s Marvanovou: Spolupráci si umím představit

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková odmítla, že na zítřejší schůzce se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem bude žádat o souhlas k odvolání první náměstkyně Hany Marvanové. Uvedla, že chce hledat kompromisy a že si další spolupráci s Marvanovou umí představit. Spor je navíc podle Válkové zbytečně medializovaný.

Video Válková k neshodám s Marvanovou: Spolupráci si umím představit
video

Válková k neshodám s Marvanovou: Spolupráci si umím představit

„Když by měla první náměstkyně zůstat mou první náměstkyní, tak jedině za podmínky, že bude loajální, že se domluvíme na určitých postupech práce a že bude respektovat můj způsob řízení,“ řekla ČT Válková. 

S Babišem by se měla zítra sejít také Marvanová; dnes se k celé záležitosti nevyjádřila. Jestli půjde o schůzku všech tří aktérů u jednoho stolu, zatím není jasné. Situaci chce s oběma dámami probrat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD); jejich setkání je naplánováno na středu.

Spolupráci Válkové a Marvanové provázejí neshody. Válkové podle jejích slov vadí nízká loajalita Marvanové a také nepřiměřené personální čistky. „Mě samozřejmě irituje, když návrh, který ještě není zpracovaný do finální podoby, je diskutován někde s poslanci,“ uvedla ministryně. Marvanová zase řekla, že na její odchod netlačí jen Válková, ale i někteří lidé z justice, kteří si nepřejí změny. To Válková odmítla. 

Sama Válková v minulých dnech uvedla, že Marvanovou odvolávat nebude. Situaci ale „zhoršil“ i šéf ANO Babiš. Ten řekl novinářům, že by byl rád, aby Marvanová za ANO kandidovala na podzim v Praze do Senátu. Marvanovou to popudilo, o kandidatuře s ní nikdo nemluvil. Zároveň uvedla, že bude respektovat stanovisko hnutí ANO a že v případě potřeby z postu náměstkyně na ministerstvu odejde.

Poměry na resortu spravedlnosti kritizují i někteří koaliční ministři. Podle jednoho z nich resort nefunguje tak, jak by měl, protože Válková má problémy v komunikaci vedle Marvanové i s dalšími náměstky.