Popřít otcovství je snadnější, ne ale samozřejmé

Praha – Na popření otcovství mají díky novému občanskému zákoníku muži od ledna čas až do šestých narozenin dítěte. Stihnout by to ale měli do 6 měsíců od chvíle, kdy o svém rodičovství začnou pochybovat. Za čtyři měsíce tohoto roku už soudy rozhodly ve více než 120 případech. Pokud má však muž pochybnosti i po uplynutí zákonné lhůty, je popření otcovství mnohem komplikovanější.

Ukazuje to příběh Oldřicha Kubiše, kterému před pěti lety testy DNA potvrdily, že nemůže být otcem desetiletého chlapce, na něhož ovšem stále platí alimenty. Soud ale jeho žádost o popření otcovství odmítl s odůvodněním, že zákonná lhůta na popření rodičovství byla promlčena.

Nyní mohou soudy v určitých situacích uplynutí lhůty prominout. „Když je člověk třeba na vojenské misi a v té době měl zplodit dítě. Nebo když je ve vězení a v té době měl zplodit dítě,“ přiblížil advokát Daniel Kaucký.

Lhůtu by rád prolomil i Oldřich Kubiš - našel pravého otce dítěte a nadále usiluje o vymazání svého jména z matriky. Na všech příslušných místech ho odkazovali na soudní znalecký posudek DNA. Matka dítěte ovšem odmítá, aby chlapec nové testy, které soud uznává, podstoupil. I v těchto případech podle advokátů existují nějaké možnosti, i tak ale Odlřich Kubiš může jen doufat.