Audit: Bývalý ředitel kolejí připravil ČVUT o desítky milionů

Praha – Desítky milionů korun podle kvestora ČVUT Jana Gazdy zbytečně utratila správa kolejí vysokého učení. Na výsledky práce auditorů, které kvestor do kolejní správy poslal, poukázaly Lidové noviny. Podle auditu probíhaly v letech 2007 až 2011 předražené nákupy, zmanipulovaná výběrová řízení, vznikla i nevypověditelná škoda na pronájem ložního prádla. ČVUT podala trestní oznámení na neznámého pachatele a zvažuje žalobu o náhradu škody, smlouvami správy kolejí se již začala zabývat i policie.

Externím auditem ve Správě účelových zařízení ČVUT vyvrcholily spory současného vedení školy s bývalým ředitelem kolejní správy Zdeňkem Zmrzlíkem. Ten ji vedl právě v letech 2007 až 2011, na která se zaměřil audit. Jan Gazda uvedl, že na problémy upozornily předchozí interní audity. „Naznačily problémy s organizací výběrového řízení a veřejných zakázek na Správě účelových zařízení,“ poukázal Gazda.

Zmrzlík dostal v roce 2011 výpověď, ale soudil se o její neplatnost. „Byl jsem vždy pro to, aby se vůči bývalému řediteli Zmrzlíkovi postupovalo razantně. Dali jsme mu výpověď a podali také tři trestní oznámení. Táhnou se, vlečou, dokonce se jedno přesunulo z Prahy do Středočeského kraje a zpět do Prahy, mezitím se k němu ztratila dokumentace,“ řekl LN rektor ČVUT Petr Konvalinka. Zdeněk Zmrzlík se k žalobě ani trestním oznámením nechtěl vyjadřovat.

Auditoři prověřili 29 smluv uzavřených během Zmrzlíkova působení Správou účelových zařízení a osmnáct z nich označili jako odporující zákonu o veřejných zakázkách. Zkontrolovali také 54 faktur proplacených bez schválení, z nich 37 porušilo zákon o finanční kontrole, tvrdí audit.