Děti dětem: Mladí bojovníci proti šikaně pomáhají vrstevníkům

Praha - Po vzoru Británie se i v tuzemsku rozjíždí mutace projektu BeatBullying, který má vymýtit šikanu z českých škol. Hlavními bojovníky proti ní jsou samotné děti. Těm jsou dány přesné instrukce a jako mentoři pomáhají ve školách nebo třeba i na internetu těm, kterých se problém týká.

Dětští mentoři procházejí dvoudenním školením o různých podobách šikany a o tom, jak je možné s tímto negativním jevem bojovat. „Zatím máme proškolených asi 40 mentorů, na konci června bychom se rádi dostali přes stovku mentorů ze čtyř až pěti škol,“ uvedla Zuzana Brotánková z občanského sdružení Komunikujeme, která má realizaci projektu v České republice na starosti.

Děti by měly být schopny poradit svým vrstevníkům, kteří by se jim podle zkušeností psychologů měli svěřovat ochotněji než dospělým. O svých problémech mohou komunikovat prostřednictvím speciálně zabezpečeného chatu na stránkách www.beatbullying.org. Chat na internetových stránkách je v provozu každý den od 14 do 22 hodin. Pokud si ale dětští mentoři nevědí rady nebo v komunikaci zachytí třeba plány na sebevraždu, musí se obrátit na dospělé.

Děti mají po ruce i dospělé a psychology

Vedle mentorů jsou dětem k dispozici i dobrovolníci starší osmnácti let, kteří mohou svým mladším kolegům pomáhat řešit komplikovanější případy. Navíc je v této době připojen rovněž psycholog a speciální tým na řešení krizových situací, kdy může dojít k ohrožení zdraví. „Potřebují často i další radu, kterou zajišťují dospělí mentoři, moderátoři a psychologové v rámci naší webové aplikace,“ vysvětlila Martina Jocovová. Ti jsou připraveni v nouzi kontaktovat policii nebo záchrannou službu.

Se šikanou se potýká stále víc škol. Podle inspekce ale čísla rostou hlavně proto, že ji učitelé nepřehlížejí a snaží se ji řešit. Do konce června vyškolí občanské sdružení Komunikujeme zhruba sto dětských mentorů. Na podzim by jich ale na českých školách mohlo být i 400. Vedle České republiky se tento projekt momentálně šíří do dalších šesti evropských zemí - Řecka, Itálie, Španělska, Portugalska, Rumunska a Polska.

V Británii byl tento projekt vrstevnické pomoci v boji s šikanou spuštěn před deseti lety, kdy však probíhal pouze formou osobních kontaktů. Před pěti lety začal fungovat rovněž chat, na němž se loni uskutečnilo více než 5 000 mentorských sezení. Celkem bylo v roce 2013 v Británii 40 tisíc nově registrovaných uživatelů.