Pelikán: Nové výběrové řízení na šéfa soudu v Ústí nebude

Praha – Výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem se opakovat nebude. V Otázkách Václava Moravce to řekl náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Výběrová komise sice vybrala na nového šéfa ústeckého krajského soudu Jana Veselého, jenomže se proti němu postavila soudcovská rada ústeckého soudu. Kvůli sporům o Veselého ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) zatím nenavrhla jeho jmenování.

„Rozhodně nemám informaci nebo signál, že by se mělo opakovat to výběrové řízení,“ řekl Pelikán, podle něhož je tato záležitost v gesci Válkové.

Výběrová komise podle Pelikána neměla k dispozici všechny podklady. „To se prostě nedělalo, že by se k těm kandidátům posbíraly podklady,“ uvedl náměstek, podle něhož se nové vedení ministerstva snaží zamezit praxi pouze formálních výběrových řízení na nové vedoucí soudce. 

Veselý je v současnosti předsedou Okresního soudu v Mělníku. Soudcovská rada ústeckého soudu ale Válkovou upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu. „Nikdy nebyl na stáži u Krajského soudu v Praze a nebyl ani na stáž ke krajskému soudu navržen,“ citovala počátkem června z podkladů od soudcovské rady Válková. Stáž u krajského soudu přitom podle ní bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy krajských soudů.