Sobotka kritizuje ministra kultury, prý je málo aktivní při jednání o rozpočtu

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se chce během července sejít se všemi členy vlády, aby zhodnotil jejich působení v čele resortů. Probírat s nimi chce i rozpočet pro jednotlivá ministerstva na příští rok. Právě tyto schůzky naznačí, jestli někteří ministři skončí. V tomto týdnu káral Sobotka ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) a výtky má i směrem k ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), který prý musí aktivněji bojovat za finance pro svůj resort. Ten ale uklidňuje, že už má u ministra financí vyjednáno 112 milionů korun navíc na platy.

Pro příští rok je totiž na chod ministerstva kultury a jeho organizace naplánováno nejméně peněz od roku 2008. Zatímco tehdy to bylo 6,6 miliardy, tak v příštím roce se zatím počítá s 5,2 mld. korun. A to i přesto, že mají mzdy státních zaměstnanců vzrůst o 3,5 %. Pod ministerstvo kultury přitom spadá asi sedm tisíc zaměstnanců.

Peníze na platy chybí třeba Národní galerii, rozpočet na mzdy se má totiž snížit o šest milionů korun, což by v praxi znamenalo ještě před koncem roku propustit 23 zaměstnanců, což je více než deset procent, upozorňuje pověřený ředitel NG Vít Vlnas. V Národní galerii přitom průměrný plat v posledních letech stagnoval: ve srovnání s rokem 2007 se podle Vlnase zvýšil „o závratných osm korun“. Podobně je na tom Národní knihovna, které se také prostředky rok od roku ztenčují.

Premiér Sobotka proto apeluje na ministra kultury, aby byl při jednání o rozpočtu aktivnější. „Byl bych nerad, kdyby ministerstvo kultury zůstalo z hlediska přípravy státního rozpočtu popelkou,“ uvedl Sobotka.

Herman ujišťuje, že má přislíbeno 112 milionů na platy

Herman ovšem tvrdí, že už má navýšení rozpočtu na platy přislíbené. „S panem ministrem financí vedu intenzivní jednání a jejich výsledkem je návrat 112 milionů na platy,“ uvedl ministr kultury. Podle něj to Andrej Babiš oznámil na posledním zasedání vlády. „Mohu tímto způsobem uklidnit všechny příspěvkové organizace, že žádné krácení nenastane,“ dodal Herman v Událostech. Sám Andrej Babiš (ANO) tak konkrétní nebyl, v SMS zprávě napsal, že se s ministry schází a bude scházet celé léto.

Válkové se dnes zastal prezident Zeman

V minulých dnech kritizoval premiér Sobotka také ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, když v úterý odvolala náměstka pro vězeňství Pavla Šterna, kterého nominovali sociální demokraté. Štern předtím odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii.  

Pavel Štern v době, kdy ještě působil ve službách Válkové
Zdroj: ČTK

Válkové se ale dnes zastal prezident Zeman: „Myslím si, že když pan náměstek Štern tyto podklady odmítl poskytnout, tak byl zcela oprávněně vyhozen, a jestliže dokonce podal trestní oznámení, tak ty důvody pro vyhazov se zdvojnásobují,“ uvedl prezident v Hovorech z Lán. Kritizoval i zaběhnutou praxi, kdy koaliční strany na ministerstva, kde nemají ministra, dosazují takzvané politické náměstky. Podle něj to jsou nepřiznaní hlídači ministra z jiné strany.  

Informace o resortech by si měli ministři předávat na vládě, míní prezident. „Podporuji co nejtvrdší verzi služebního zákona, která tu hnusnou instituci politických náměstků, pokud možno, vymýtí,“ dodal Zeman.

Video Sobotka kritizuje Hermana kvůli rozpočtu
video

Sobotka kritizuje Hermana kvůli rozpočtu