ODS svolá na září mimořádný kongres, má povzbudit před volbami

Brno/Praha – Předseda ODS Petr Fiala svolá na 5. září mimořádný kongres strany. Chce na něm spolustraníky povzbudit před říjnovými senátními a komunálními volbami. Záměr Fiala oznámil na dnešním jednání republikového sněmu ODS v Brně. 

Občanští demokraté tak letos budou mít dva kongresy. Na prvním si v lednu v Olomouci zvolili kompletní nové vedení včetně předsedy Fialy. Zářijový kongres by se měl zabývat především programem strany, prioritami a stanovami. Kde se bude konat, zatím není jasné.

ODS chce po neúspěchu v loňských sněmovních volbách, po kterých zůstala v opozici, udržet především svoji pozici ve městech a obcích. V současnosti má přes 300 starostů a další stovky místostarostů a radních.

Podzimní komunální volby se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. října. Ve stejném termínu se bude konat první kolo senátních voleb.

V obecních volbách si lidé půjdou vybrat přes 62 000 místních zastupitelů převážně z místních seskupení. Ze stran bude nejvíce křesel obhajovat právě ODS, zhruba 5 200, které svými kandidáty obsadila před čtyřmi lety. Sociální demokraté budou obhajovat 4 700 míst, lidovci zhruba 3 900 a více než 3 000 míst ještě také TOP 09 společně se STAN a komunisté. 

V senátních volbách se bude volit v 27 obvodech, které zastupují senátoři vzešlí z voleb v říjnu 2008. Kandidátní listiny pro dvojici voleb je třeba sestavit a odevzdat nejpozději do 5. srpna. Do 23. srpna by mělo být jasno, kteří kandidáti dostáli zákonným podmínkám a budou k volbám připuštěni.