Ombudsmanka: V Česku bují nelegální domovy pro seniory

Brno – V Česku fungují desítky nelegálních ústavů pro seniory. Jejich provozovatelé sice nabízí stejné služby jako klasické domovy, jenže nemají potřebnou registraci pro provozování sociálních služeb. Kontrola ombudsmanky Anny Šabatové teď ukázala, že péče v nich je nedostatečná - práci v nich nevykonávají profesionální ošetřovatelé, ale laici, kteří třeba léky klientům podávají dle svého uvážení.

Úředníci z kanceláře ombudsmanky navštívili sedm neregistrovaných zařízení po celé zemi a na závažná pochybení narazili všude. Třeba o Centru komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Kunštátě na Blanensku mluví zpráva Kanceláře veřejného ochránce práv jako o jednom z nejhorších.

„Není tam zahrada ani žádný jiný prostor, kam by mohli jít senioři na čerstvý vzduch. Ale zejména tam byly velice podivně vytvořené postranice na postelích. Zřejmě byly vytvořeny amatérsky, a to tak, že by se o to mohl člověk dokonce zranit,“ popsala zjištění ombudsmanka Anna Šabatová.

Zjištění ombudsmanky potvrdila i kontrola krajského úřadu. „Musím opravdu konstatovat, že se jedná o jedno z těch zařízení, které bych nikdy nikomu nedoporučil k užívání,“ potvrdil krajský radní pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Marie Majzlíková čeká na posouzení žádosti už 18 měsíců. Je jí 92 let
Zdroj: ČT Brno

Ředitelka penzionu Khrystyna Chernei se ale hájí tím, že všech 22 klientů, kteří u nich našli nový domov, je spokojených. „Mají tady restauraci s nádhernou zahrádkou plnou kytek, kam chodí i děti, ženy tam chodí na zmrzlinu, muži si dávají nealkoholické pivo. Ty zábrany, které paní ombudsmanka kritizuje, sloužily svému účelu. Klienty nijak neomezovaly v pohybu, mohli se v noci normálně hýbat. Všechno to bylo pro jejich dobro. Pro nás je důležitější, aby si klient nijak neublížil,“ obhajovala postup Chernei

Po dvou a půl letech provozu přesto kritizované zařízení končí. Na konci měsíce čeká seniory stěhování do jiných domovů v kraji.

Ministryně Michaela Marksová o problémech s nelegálními domovy seniorů:

„Z pohledu ministerstva, které sídlí v Praze, nedohlédnu do nějaké obce, že tam takové zařízení je. To je hlavně na lidech, kteří v obci jsou, vidí, že tam takové zařízení je. Potom ho musí nahlásit na krajský úřad. Stát má bohužel velice špatné mechanismy kontroly.“


Ostatně se zamykáním klientů na pokojích přes noc nebo se zákazy vycházek se úředníci setkali na řadě míst. Stejně jako s tím, že v zařízení pracuje personál bez potřebné kvalifikace. Ten navíc dle vlastního laického uvážení podává klientům léky, včetně těch, které vyžadují injekční podávání. To je podle Anny Šabatové nepřípustné. „Klienti jsou přitom často lidé, kteří nutně potřebují velmi specifickou, náročnou a odbornou péči,“ zdůraznila Šabatová.

Rada úředníků proto zní - pečlivě prověřujte místo, kam chcete poslat své blízké. Jako příklad toho, jak se o seniory starat kvalitně, uvádějí třeba zařízení v Zastávce na Brněnsku. Klienty si tam ohlídají i bez zábran a stará se o ně vysoce kvalifikovaný personál.

Video Ombudsmanka varuje před domovy bez registrace
video

Ombudsmanka varuje před domovy bez registrace

„Tenhle náramek nosí naši klienti, kteří ztrácí orientaci. Kdyby chtěli nekontrolovaně opustit zařízení, tak by se jim mohlo něco stát. Proto ve chvíli, kdy se někdo s náramkem přiblíží k bráně, ta se automaticky zavře,“ popsal jednu z vychytávek ředitel Domova pro seniory v Zastávce Vilém Buriánek.

Nelegální ústavy žijí jen z peněz svých klientů

Zatímco oficiální zařízení musí splňovat přísné požadavky, registrovat se na příslušném krajském úřadě a taky umožnit kontroly sociálním pracovníkům, neregistrovaná centra nic z toho neřeší. Laik přitom často nemusí vůbec poznat, že jde o nelegální ústav - většinou totiž nabízí totožné služby jako registrované domovy. Kolik takových domovů nejen pro seniory, ale i pro další skupiny obyvatel v České republice je, si nikdo netroufá odhadnout.

Neregistrované ústavy ale podle Šabatové obcházejí zákon, a jejich provozovatelům hrozí až milionová pokuta nebo trestní stíhání. Ministerstvo práce a sociálních věcí i kraje proto ombudsmanka vyzvala, aby se úředníci zaměřili na jejich kontrolu. „Nechceme házet všechny do jednoho pytle s tím, že se chtějí přiživovat na péči o nemohoucí seniory. Někteří zřizovatelé mají jistě dobré pohnutky, ale tímto způsobem prostě nemohou postupovat,“ dodala Šabatová. Ti, kteří dosud registraci nemají, by o ni měli co nejdříve požádat, v opačném případě by měli služby přestat nabízet.