Bývalý policista Babyka dostal za vraždu manželky 16 let

Plzeň – Krajský soud poslal expolicistu Miloše Babyku za vraždu manželky na 16 let do vězení. Navíc musí dceři, sestře a rodičům zavražděné zaplatit dohromady téměř milion korun. Dnešní verdikt zatím není pravomocný, Babykovi hrozil až dvacetiletý trest.

Vražda se stala loni v srpnu. Babyka na manželku čekal na chodbě panelového domu na sídlišti Lochotín přesto, že měl soudní zákaz se k ní přibližovat kvůli domácímu násilí. Poté, co drobná žena vyšla z bytu, chytil ji za vlasy a zaútočil na ni loveckým nožem, o několik desítek minut později zemřela.   

Babyka po útoku utekl a skrýval se týden v lese na kraji města, kde ho zadržela zásahová jednotka. Soudu řekl, že v osudný den chtěl spáchat sebevraždu, v domě prý popíjel lektvar z jedovatého tisu. S manželkou se potkal na chodbě, útok vydával za nešťastnou náhodu, nevzpomíná si na něj. Soudu dnes zopakoval, že čin neplánoval. „Pamatuju si trochu krve na jejím břiše, pak jsem ztratil zábrany, jednal jsem jako zvíře,“ uvedl s pláčem.   

Podle expertů Babyka čin spáchal v prostém vystupňovaném afektu, jeho rozlišovací a ovládací schopnosti však byly zachovány. Proti závěrům znalců se dnes postavil obhájce Babyky Robert Kaše. Podle něj byl Babyka v těžké stresové situaci způsobené strachem o práci a obavou z rozpadu rodiny.  

„Naše rodina žije stále ze strachu z Babyky, nikdo nám nemůže zaručit, že se nebude mstít. Nedokázal nám vysvětlit, proč zabil naši dceru. Nezajímá ho, jak se má jeho dcera, stará se jen o sebe,“ uvedla v dopise soudu matka zavražděné. Ta se nemohla dnešního vyhlášení rozsudku zúčastnit, protože ji vypršela platnost víza a musela se vrátit na Ukrajinu.