Koalice se nebrání dalším jménům ve hře o eurokomisaře

Praha – Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš navrhl svérázné řešení koaličních sporů o osobě příštího českého eurokomisaře. Českého zástupce v komisi by si podle něj mohl vybrat sám nový šéf Evropské komise. Premiér Bohuslav Sobotka to považuje spíše za nadsázku. Koaliční strany se ale ani večerní schůzce nedohodly na možném kandidátovi. Nad celou věcí se znovu sejdou příští týden, podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka se vládní strany vůbec nebrání dalším možným kandidátům mimo dosud navrhovanou trojici.

„Možná by bylo nejlepší, když dáme předsedovi komise na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali,“ poznamenal Babiš s úsměvem.

„Samozřejmě, že je přípustná i varianta, že bychom nechali vybrat šéfovi Evropské komise, že by si možná i on sám mohl říct o více kandidátů, to se vůbec nedá vyloučit, protože tato věc už byla také v minulosti zmíněna,“ reagoval Dienstbier, podle něhož by komise měla zohledňovat i výsledky eurovoleb. Sobotka ale vidí v obdobném řešení spíše nadsázku než reálnou variantu řešení českého eurokomisaře.

Sociální demokraté prosazují bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličku a lidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou. Ta by se podle přání předsedy lidovců Pavla Bělobrádka měla do konce týdne vyjádřit, zda o post má vůbec zájem. Podle Sobotky na dnešním jednání nezaznělo žádné nové jméno a všechny strany zatím trvají na svých pozicích. Zároveň se ale podle Faltýnka strany dohodly, že pokud se objeví nějaké čtvrté jméno, mohou hledat shodu i na něm.

Názory Pavla Teličky na dění kolem českého eurokomisaře i Evropskou unii můžete sledovat v Hyde Parku, jehož byl hostem.


Dienstbier: Pokud má ANO nějakého superkandidáta, tak nám to zapomnělo sdělit

Babiš před jednáním zástupců koalice podotkl, že sociální demokraté již obsadili řadu důležitých funkcí v zemi, a Telička je podle něj navíc nejlepší kandidát. „Pokud má hnutí ANO nějakého superkandidáta, tak nám to zatím zapomnělo sdělit,“ poznamenal k tomu ale Dienstbier. Je tak pravděpodobné, že by dnes koaliční rada mohla jednat i o alternativních kandidátech.

Koalice se alepsoň shoduje na možných oblastech, kterým by se český zástupce mohl věnovat. Strany zatím diskutovaly o pěti možných portfoliích – dopravě, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovacích, vnitřním trhu a energetice. U posledních dvou někteří členové koaliční rady připouštějí, že na ně ČR nejspíš nedosáhne a připadnou některé z větších unijních zemí.

Video Koaliční rada se stále neshoduje na eurokomisaři
video

Koaliční rada se stále neshoduje na eurokomisaři