Dívku podřízl, když ho přistihla při krádeži, dostal 25 let

Praha - Pražský městský soud udělil Jiřímu Fundovi výjimečný trest 25 let za ubodání dívky, která ho přistihla ve svém bytě při krádeži. Muž musí zároveň zaplatit více než 1,5 milionu korun pozůstalým. Verdikt zatím není pravomocný.

„Dvakrát ji podřízl, ale to mu nestačilo, a ještě ji pětatřicetkrát bodl. Takový způsob vraždy se vymyká, bezdůvodně se choval zcela brutálně,“ popsala předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová, která Fundovo počínání označila za „naprosto bestiální jednání“.

Pětadvacetiletý otec tří dětí se k lednové vraždě přiznal. V minulosti byl už čtyřikrát odsouzený za majetkovou trestnou činnost. Tvrdí, že nevraždil kvůli penězům - vzal je údajně jen proto, aby po sobě zahladil stopy. K hlavnímu líčení ale přišel s novou obhajobou - tvrdil, že se na dívku vrhl, protože po krádeži začala vyhrožovat, že mu pozabíjí děti.

Znalci: Fundova náprava je téměř vyloučená

Soudkyně mu ale neuvěřila. „Pokud by to skutečně řekla, tak si myslím, že i kdyby ho v té situaci přetáhla holí, byla by to přiměřená reakce. Ze svědeckých výpovědí ale víme, že poškozená byla zcela opačná: introvertní, ublížená a plačtivá,“ podotkla. Upozornila i na to, že Funda si po vraždě koupil kytaru, doma na ní hrál a na Facebooku se ještě pochlubil, že „si udělal radost“. Podle znalců je jeho náprava téměř vyloučená, mladík má prý hluboce pokřivený hodnotový systém a nad vraždou neprojevil žádnou lítost.

Jedenadvacetiletá dívka z Mostu zemřela 6. ledna ve svém pronajatém bytě pod Vyšehradem. Se svým vrahem se seznámila zhruba dva měsíce předtím, kdy začala zpívat v jeho kapele. Zadlužený Funda ji chtěl připravit o 15 000 korun, za něž si plánovala koupit notebook. Pod záminkou, že přivede známého, který jí počítač prodá, se vetřel k ní do bytu. Zhruba po hodině čekání jí oznámil, že si schůzku vymyslel, a požádal ji, aby mu připravené peníze půjčila. Když ho odmítla a odešla umýt nádobí, vzal jí bankovky z kabelky.

Dívka ale Fundu uviděla a začala na něj křičet. Muž se jí proto rozhodl zabít kuchyňským nožem. „Místo aby se jí omluvil a řekl, že je blbej, tak ji podřízl,“ konstatovala soudkyně. Po činu zahladil stopy, vzal peníze a dívčin mobil a z bytu odešel. Zavražděnou později objevil soused, kterému bylo divné, že s ním i s dalšími kamarády přestala komunikovat.