Peníze jsou v bezpečí, tvrdí muž viněný z obřího podvodu, místo ale tají

Hradec Králové – Bezpečně uložené na tajném místě jsou podle Alexandera Dostála stovky milionů, které podle obžaloby zpronevěřil. Muž obviněný z rozsáhlého podvodu, při kterém peníze od lidí vylákal, soudu odmítl říct, kde peníze jsou. Tvrdí, že pro vyzvednutí peněz by potřeboval být měsíc na svobodě. Dostálovi hrozí v případě prokázání viny pět až deset let vězení.

Alexander Dostál vybíral od lidí peníze a sliboval jim vysoké zúročení. Přišel tak podle obžaloby téměř k miliardě korun, v určitém okamžiku ale přestal slíbené peníze vyplácet. Zatímco policisté od počátku hovořili o tzv. letadle, Dostál řekl soudu, že peníze, které jeho klienti postrádají, ve skutečnosti existují. „Potřebuji měsíc svobody, aby se peníze objevily,“ řekl Dostál, který tvrdí, že výplata peněz klientům mu byla znemožněna vzetím do vazby. „Klienti do 30. září 2012 byli vypláceni, ty ostatní už vyplatit nešlo,“ dodal Dostál.

Kvůli Dostálově stížnosti na vazbu soud jednání odročil na neurčito. Stížnost dostane vrchní soud.

Peníze podle své výpovědi Dostál ukryl, když ho kontaktovali neznámí muži vydávající se za bývalé pracovníky bezpečnostních složek, kteří ho varovali, že bude mít potíže s výplatou výnosů. „Potom mi bylo jasné, že musím udělat určitá opatření,“ uvedl Dostál, který prý chtěl skončit s investováním peněz a vyplatit své klienty.

Obžalovaný muž tvrdí, že základem peněz bylo dědictví pěti milionů amerických dolarů, které postupně investoval. „V roce 2008 činila hodnota investic 80 milionů dolarů, tedy 1,6 miliardy korun,“ řekl u soudu Dostál.

Podle obžaloby Dostál peníze od lidí získal příslibem zhodnocení 25 až 45 procent ročně. Podle spisu vklady buď pouze vyplácel jiným, nebo je jako půjčky a investice poskytoval subjektům, u nichž nebylo možné očekávat dosažení slibovaného zhodnocení.