Tvrdší boj s drogami: Policie odhalila varny, pěstírny a obvinila 429 lidí

Praha – Česká policie odhalila za dva měsíce zesílených protidrogových opatření 62 varen drog, 63 pěstíren marihuany a obvinila celkem 429 osob. Výsledek akce dnes na tiskové konferenci představil policejní prezident Tomáš Tuhý, který si boj s drogovou kriminalitou vytyčil jako jednu ze zásadních priorit svého úřadu. Podle ministra vnitra Milana Chovance policie v minulých letech v boji s drogami „zaspala“.

Policie kromě 62 varen a 63 pěstíren marihuany zajistila také 16 kilogramů čistých drog, 43 kilogramů marihuany, 14 tisíc kusů rostlin konopí a 306 tisíc tablet léků s pseudoefedrinem, který bývá zneužíván k výrobě pervitinu. V rámci celého území ČR pak bylo zadrženo celkem 429 osob, z nichž 108 bylo jiné než české národnosti. Během kontrol bylo prověřeno 2 500 osob a 1 500 vozidel, v nichž byly odhaleny i tři mobilní varny.

Policejní prezident představil výsledky práce policie na tiskové konference, které se mimo jiné zúčastnil i ministr vnitra Milan Chovanec. Ten považuje zásahy proti výrobcům a dealerům drog za nezbytné. „Není normální, aby na každé dnes už i venkovské diskotéce v České republice byla volně k dispozici droga. Aby ji mohli mít naše děti,“ uvedl Chovanec.

Osmdesát procent případů se týká asijských tržnic

Právě ministerstvo vnitra pod Chovancovým vedením zadalo policii úkol, aby výrazně zintenzivnila v boji proti drogám. „Gangy, které proti nám stojí, ať už to jsou cizojazyčné skupiny, tak i někteří naši občané, kteří se rozhodli si takto přivydělávat, se vyvíjí a my jsme v minulých letech trošku zaspali,“ řekl ministr.

Video Policejní prezident: Za dva měsíce jsme odhalili 62 varen drog
video

Policejní prezident: Za dva měsíce jsme odhalili 62 varen drog

Akce probíhala zejména v česko-německém pohraničí ve spolupráci s bavorskou policií. „Osmdesát procent záchytů má spojitost s asijskými tržnicemi,“ dodal Tuhý. Drogové problematice se podle něj nyní věnuje o 150 policistů více než loni. Zástupce bavorské policie na tiskové konferenci pochválil spolupráci karlovarských a německých policistů v rámci protidrogové akce Krystal.

Oblíbenost drog v Česku odhalují i odpadní vody

Na Česko jako evropskou pervitinovou velmoc ukazují i výsledky studie ministerstva vnitra, která zkoumá výskyt drog v odpadních vodách. Podle ní jim nejvíc holdují lidé na severu Čech a na Ostravsku. Množství návykových látek ve vodě navíc ovlivňují i konkrétní akce. Například loni ve dnech konání tradičního hudebního festivalu v Plzni se výskyt extáze v tamějších odpadních vodách zvýšil až pětinásobně. V hlavním městě zase vede užívání kokainu, a to zejména o víkendech.